Notowania

rekomendacja s
27.01.2011 06:37

Będzie jeszcze trudniej o kredyt w walutach

Spadnie nasza zdolność kredytowa. Rata nie będzie mogła przekroczyć 42 procent dochodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Będzie jeszcze trudniej o kredyt w obcej walucie. Rata nie będzie mogła przekroczyć 42 procent dochodu, a zdolność kredytowa ma być liczona przy założeniu, że kredyt zaciągany jest maksymalnie na 25 lat.

Takie zalecenia dla banków znalazły się w ostatecznej wersji nowelizacji rekomendacji S, którą opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nią, bank będzie mógł udzielić kredytu walutowego tylko do takiej wysokości, aby łączna wysokość rat spłacanych przez klienta nie przekroczyła 42 procent jego dochodów - pisze o tym Dziennik _ Polska _.

Do tej pory, zgodnie z rekomendacją T, która zaczęła obowiązywać w ubiegłym miesiącu, maksymalna rata nie mogła przekroczyć 50 procent dochodów, a w przypadku rodzin o zarobkach powyżej średniej krajowej - 65 procent. _ Nowe przepisy znacząco ograniczą dostępność kredytów walutowych _ - mówi analityk Expandera Paweł Majtkowski.

_ - 20-25 procent osób odejdzie z kwitkiem: albo nie dostanie kredytu w ogóle, albo dostanie znacznie niższy _. _ W praktyce, o ile dzisiaj singiel, który zarabia 3 i pół tysiąca złotych netto, może dostać w banku kredyt walutowy na mieszkanie o wartości 312 tysięcy złotych, to po przyjęciu nowych przepisów pożyczy najwyżej 251 tysięcy _ - wylicza Jarosław Sadowski z Expandera. Większość nowych przepisów ma zostać wprowadzona do końca roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t93552.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bedzie;jeszcze;trudniej;o;kredyt;przez;knf,66,0,760386.html) Będzie jeszcze trudniej o kredyt. Przez KNF Maksymalna dostępna kwota kredytu walutowego spadnie nawet o kilkanaście procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t128615.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/pawlak;wypowiada;wojne;bankom;-;nie;chce;spreadow,69,0,750661.html) Pawlak wypowiada wojnę bankom - nie chce spreadów Wicepremier chce, by klienci spłacali kredyty walutowe według kursu NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;nie;panikuj;bedzie;taniej,133,0,749957.html) Masz kredyt we franku? Nie panikuj, będzie taniej Według analityków od wiosny frank powinien zacząć tanieć i na koniec roku kosztować nawet ponad 10 procent mniej niż obecnie.
Tagi: rekomendacja s, knf, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, kredyty, portfel, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz