Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lot
18.12.2012 13:51

Będzie pomoc dla LOT-u? Jak zgodzi się Komisja Europejska

Spółka może dostać najpierw 400 mln złotych na utrzymanie płynności finansowej, później kolejne kilkaset milionów. Ale wszystko zależy od KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*Komisja Europejska bada polski wniosek w sprawie pomocy publicznej dla LOT-u. Narodowy przewoźnik, w związku z trudną sytuacją finansową, zwrócił się do rządu o wsparcie. *

Jednak by pomoc publiczna została przyznana, musi - zgodnie z unijnymi zasadami - uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Jej rzecznik Antoine Colombani poinformował, że Bruksela dopiero rozpoczęła analizę polskiej prośby._ - Ocena wniosków standardowo wynosi 2 miesiące, ale w tym konkretnym przypadku nie mogę teraz podać dokładnego terminu. Każda sprawa analizowana jest indywidualnie _- wyjaśnia Colombani.

Komisja Europejska za każdym razem sprawdza, czy rządowe wsparcie nie zakłóci konkurencji na unijnym rynku, a także czy pomoc publiczna zostanie prawidłowo wykorzystana. Chodzi o to, by doprowadziła ona do przekształceń w firmach, które ją otrzymają, tak by w przyszłości nie musiały skorzystać z kolejnego wsparcia.

Sytuacją w Polskich Liniach Lotniczych ma zająć się dzisiaj Rada Ministrów, mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem kryzys w LOT to efekt braku reform. _ - Procesy restrukturyzacyjne były tam bardzo płytkie. Zabrakło wyobraźni po stronie managerów, którzy kierowali tą firmą, ale i po stronie związków zawodowych _ - twierdzi Piechociński.

Wśród ekspertów transportowych nie brakuje przeciwników ratowania spółki. Jednym z nich jest Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR. Według niego firma powinna zbankrutować. - _ Jak podają źródła wewnętrzne LOT-u, dziewięćset milionów złotych zostało przejedzone. Tych pieniędzy już nie ma - _ podkreśla Furgalski.

Według założeń, LOT ma dostać najpierw 400 mln złotych na utrzymanie płynności finansowej, później kolejne kilkaset milionów. W tamach programu oszczędnościowego pracę w firmie może stracić 600 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Co trzeci pracownik LOT-u do zwolnienia? Rząd ma pomysł na to, jak postawić na nogi zadłużoną na kilkaset milionów złotych firmę.
Co dalej z milionami dla LOT-u? Rząd czeka Resort skarbu czeka na decyzję rady nadzorczej PLL LOT w sprawie rozpisania konkursu na prezesa polskiego przewoźnika.
Ujawnił prawdziwą cenę ratowania LOT-u Ekspert mówi, że zostanie popełniony błąd, jeśli przewoźnik najpierw dostanie pożyczkę, a dopiero później rozpocznie cięcia.
Tagi: lot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz