Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie strajk włoski w JSW - do skutku

0
Podziel się:

Górnicy będą strajkować do czasu osiągnięcia satysfakcjonującego dla związków porozumienia. Jeśli nie dojdzie do niego - planują strajk generalny.

Będzie strajk włoski w JSW - do skutku
(JSW/materiały prasowe)

4 maja górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
mają rozpocząć strajk włoski, polegający na rygorystycznym przestrzeganiu wszystkich przepisów i procedur. W kolejnych dniach mają strajkować przez dwie godziny na każdej zmianie.

Takie decyzje podjął międzyzwiązkowy komitet protestacyjno-strajkowy. Jak powiedział jego rzecznik, Piotr Szereda, obie formy protestu mają być kontynuowane _ do skutku _, czyli do osiągnięcia satysfakcjonującego dla związków porozumienia. Jeżeli nie nastąpi to w miarę szybko, związkowcy planują strajk generalny w kopalniach spółki.

Związki nie zamierzają już prowadzić dwustronnych negocjacji z zarządem JSW w siedzibie spółki, choć jej prezes zaprosił protestujących na rozmowy. Chcą kontynuować negocjacje w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach. Ich kolejny termin wyznaczono na 5 maja.

Wcześniej związkowcy zapowiadali blokadę wysyłki węgla z kopalń, zawiesili jednak protest z chwilą podjęcia rozmów w ramach WKDS. Jak powiedział Szereda, teraz zdecydowano o innych formach protestu w związku z wyrokiem sądu, który - na wniosek Jastrzębskiej Spółki Kolejowej (spółka zależna JSW) nakazał związkom powstrzymanie się od strajku w formie blokady torów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek
Związkowcy zamierzają odwołać się od tego nakazu i zarzucają zarządowi JSW _ nieczystą grę _. Przedstawiciele firmy tłumaczyli w czwartek, że wniosek do sądu o ustalenie legalności takiej formy protestu był obowiązkiem zarządu, który zgodnie z prawem odpowiada za majątek i interesy spółki.

- _ Dziś otrzymaliśmy wyrok sądu zakazujący nam akcji protestacyjnej polegającej na blokadzie wysyłki węgla. Teraz już wiemy, po co apelowano do nas, abyśmy zawiesili blokadę i przy stole negocjacyjnym rozwiązali konflikt. Ten dialog był pozorowany. To była gra na czas, zarządowi chodziło o uzyskanie wyroku sądu _ - ocenił wiceszef Solidarności w JSW, Roman Brudziński.

Według Szeredy, strajk włoski może doprowadzić do obniżenia wydajności pracy o około 20-30 proc. Tłumaczył, że górnicy mają pryncypialnie trzymać się przepisów. Jeżeli np. przewidują one w danym miejscu obsadę 12 osób, praca nie zostanie podjęta, gdy będzie 11 pracowników. Skrupulatnie i z zachowaniem wszystkich rygorów ma być wykonywana konserwacja wszelkich urządzeń. Gdy np. przy kontroli taśmociągu pracownik będzie musiał przejść kilometr wzdłuż jego trasy, urządzenie ma być wyłączane.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;blokada;wysylki;wegla;to;sabotaz,107,0,814955.html) Będzie blokada wysyłki węgla. "To sabotaż"
W kolejnych dniach - 5 lub 6 maja - związkowcy planują dwugodzinne strajki na każdej z czterech zmian. Górnicy mają zjechać pod ziemię dwie godziny później, by na dole podjąć strajk włoski. Ostatnim krokiem, w przypadku braku porozumienia, ma być ogłoszenie strajku generalnego. Zdaniem Szeredy, jest to bardzo prawdopodobne, choć ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Brudziński zapowiedział, że związkowcy zaapelują także do górników, aby - na ile to możliwe - zrezygnowali z pracy w soboty i w niedzielę (jest ona dobrowolna, ale lepiej płatna).

Związki chcą gwarancji pracowniczych w związku z planowanym wprowadzeniem JSW na giełdę. Domagają się też podwyżki płac o 10 proc. oraz gwarancji, że proponowany przez resort Skarbu Państwa pakiet związany z upublicznieniem spółki ma podstawy prawne i faktycznie będzie zrealizowany. Pakiet ten przedstawił w czwartek związkom wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak. Zapewnił o zachowaniu przez Skarb Państwa ponad 50 proc. akcji JSW, darmowych akcjach dla całej załogi oraz innych preferencjach. W sumie pracownicy mogą objąć akcje spółki warte nawet ponad 1 mld zł.

Związkowcy czekają teraz na efekty zaplanowanego na piątek spotkania wicepremiera Waldemara Pawlaka z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i premierem Donaldem Tuskiem. Po tych rozmowach może okazać się, czy wicepremier Pawlak, jako walne zgromadzenie JSW, podejmie uchwałę w sprawie skierowania prospektu emisyjnego JSW do Komisji Nadzoru Finansowego, co oznaczałoby faktyczne uruchomienie procesu upublicznienia i prawdopodobny debiut JSW na giełdzie 30 czerwca.

Jeżeli wicepremier zgodzi się na upublicznienie bez wcześniejszego porozumienia ze stroną społeczną, związkowcy zapowiadają zaostrzenie protestów. Pawlak zapowiadał wcześniej, że w przypadku braku porozumienia harmonogram upublicznienia JSW może być zmieniony. Rezygnacja z terminu czerwcowego oznaczałaby konieczność przygotowania dużej części prospektu emisyjnego od nowa i przesunięcie debiutu giełdowego najwcześniej na jesień.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministrowie;pojada;negocjowac;z;gornikami,203,0,817099.html) Ministrowie pojadą negocjować z górnikami Związkowcy z JSW liczą, że rozmowy będą merytoryczne. Jeśli nie dojdzie do kompromisu, a dialog będzie pozorowany - odwieszą blokadę wysyłki węgla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;jsw;pawlak;studzi;emocje,200,0,816584.html) Prywatyzacja JSW: Pawlak studzi emocje - Nie prywatyzuje się firmy, w której jest awantura społeczna; chyba, że chce się sprzedać ją za byle jakie pieniądze, ale nie o to chodzi - mówi minister gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/kupuj;akcje;jsw;za;mniej;niz;1100;zlotych,225,0,815585.html) Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych Jeśli na papiery kopalni zapisze się tyle osób co podczas ubiegłorocznych ofert, to każda z nich dostanie akcje za maksymalnie 3-4 tysiące złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)