Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie zakaz lotów nad Libią, NATO uderzy?

0
Podziel się

Żołnierze Kaddafiego odbijają kolejne miasta. Dziś Zawija, jutro Bengazi, jest tylko Bóg, Muammar i Libia.

Będzie zakaz lotów nad Libią, NATO uderzy?
(PAP/EPA)
bDyCDNrF

Dowódcy NATO-wscy mają do połowy miesiąca przygotować możliwe warianty wprowadzenia strefy zakazu lotów na Libią. Prezydent Francji **Nicolas Sarkozy zamierza zaproponować Unii Europejskiej bombardowanie wybranych celów. Tymczasem siły wierne Kaddafiemu odbiły Zawiję.

Do przygotowania planów zakazu, dowódców upoważnili ministrowie obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego na spotkaniu w Brukseli zastrzegając, że na razie żadna decyzja w sprawie utworzenia takiej strefy nie zapadła.

_ - Musi się to odbyć w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa ONZ, ale Sojusz przygotowuje się na każdą ewentualność - _powiedział po spotkaniu minister obrony Bogdan Klich.

bDyCDNrH

Już teraz jednak w kwaterze głównej Sojuszu mówi się o ograniczonej strefie zakazu lotów, obejmującej pas przybrzeżny, i szerokiej - na całym terytorium Libii. Minister obrony Bogdan Klich dodał, że dowódcy Sojuszu mają też zaplanować operację przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii.

Ministrowie obrony uzgodnili, że jeśli miałaby zapaść decyzja o wymuszaniu przestrzegania embarga będzie już wymagała rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t134786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcjami;w;kaddafiego;ale;nie;odpuszcza,229,0,791781.html) Sankcjami w Kaddafiego, ale nie odpuszcza
Według nieoficjalnych doniesień, Nicolas Sarkozy zamierza zaproponować Unii Europejskiej bombardowanie wybranych celów w Libii. NATO wciąż niezdecydowane co zrobić z Libią.

Propozycja ta będzie prawdopodobnie rozpatrywana podczas jutrzejszego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

bDyCDNrN

Francja uznała Narodową Radę Libijską jako jedynego legalnego przedstawiciela narodu libijskiego.

Kaddafi atakuje, odbija tereny zajęte przez rebeliantów

Siły libijskie lojalne wobec pułkownika Muammara Kadafiego kontrolują strategiczne miasto Zawija położone ok. 40 km na zachód od Trypolisu - informuje portal dziennika _ The Times _. Gazeta ma na miejscu korespondentkę.Deborah Haynes, której w Zawii towarzyszy ekipa telewizji ITN, donosi, że na centralnym placu miasta powiewają zielone flagi Kadafiego, a robotnicy usuwają dowody ciężkich walk, które toczyły się jeszcze w nad ranem. Liczba zabitych i rannych nie jest znana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;amerykanie;w;koncu;zaatakuja;kaddafiego,4,0,790532.html) Rosati: Amerykanie w końcu zaatakują Kaddafiego
Haynes widziała części uszkodzonych czołgów, gruz, rozbite szkło, nadpalone ściany, uszkodzony minaret głównego meczetu i ok. 20 grobów w okolicy centralnego miejskiego placu. Obraz miasta nasunął jej skojarzenia z _ najczarniejszymi dniami wojny irackiej _.

bDyCDNrO

Powstańcy kontrolowali główny plac Zawii jeszcze w niedzielę. Obecnie po ich trójkolorowych flagach nie ma śladu. Na placu są żołnierze Kadafiego z czołgami. _ Dziś Zawija, jutro Bengazi _, _ Jest tylko Bóg, Muammar i Libia _ - powiedzieli korespondentce mieszkańcy miasta.

Mimo zakończenia walk w mieście utrzymuje się napięcie i od czasu do czasu słychać sporadyczne strzały.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z LIBII (Al Jazeera, ang):
bDyCDNrP

Powstańcy respektują naftowe kontrakty

Powstańcza Narodowa Rada Libijska z siedzibą w Bengazi, na opanowanym przez rebeliantów wschodzie kraju, ogłosiła na czwartkowej konferencji prasowej, że respektuje wszystkie kontrakty naftowe podpisane przez Libię. _ Zapewnialiśmy już ludzi, że respektujemy wszystkie umowy podpisane przez Libię, przede wszystkim jeśli chodzi o przemysł naftowy _ - powiedział rzecznik Rady Hafiz Ghoga.

Ghoga dodał, że Rada, która obecnie rządzi regionem, ma prawo przejmowania dochodów z ropy naftowej, które może wykorzystywać zgodnie z własnymi priorytetami.

_ - Staramy się zwiększyć produkcję ropy, ale bombardowanie niektórych miejsc związanych z przemysłem naftowym na pewno wpłynie na poziom produkcji _ - powiedział rzecznik Rady.

bDyCDNrQ

Po trzech tygodniach krwawych starć libijski przemysł naftowy drastycznie zmniejszył produkcję. Szef państwowej firmy naftowej NOC Szukri Ghanem poinformował, że wydobycie zmniejszyło się do 500 tys. baryłek dziennie.

Przed wybuchem zamieszek Libia produkowała 1,58 mln baryłek dziennie. Według Ghanema, spadek spowodowany jest przede wszystkim ucieczką wielu zagranicznych robotników, a w mniejszym stopniu wynika z toczących się walk.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t134863.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;zgodzilby;sie;na;przekazanie;wladzy,3,0,791555.html) Kaddafi zgodziłby się na przekazanie władzy Dziennik _ Publico _ cytuje dyplomatów po spotkaniu szefa portugalskiego MSZ Luisa Amado z wysłannikiem Kadafiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t134848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslannik;kaddafiego;negocjowal;w;lizbonie,111,0,791407.html) Wysłannik Kaddafiego negocjował w Lizbonie Zaufany współpracownik Muammara Kadafiego spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Luisem Amado.
bDyCDNsi
KOMENTARZE
(0)