Notowania

rzeka
18.06.2011 06:46

Będziemy mieć nowe lodołamacze

Dwa pierwsze prototypowe statki trafią do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stefan.karstens/CC/Flickr)

Flota polskich lodołamaczy będzie odnowiona. Dwa pierwsze prototypowe lodołamacze trafią do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie - zapowiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

_ - Zaczynamy odbudowywać całą flotę lodołamaczy. W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpocznie finansowanie pierwszych prototypów. Jeżeli te prototypy sprawdzą się, następne jednostki będziemy współfinansować _ - zapowiedział wiceminister. Dodał, że na razie nie wiadomo ile te specjalistyczne jednostki będą kosztować.

_ 24 polskie rzeczne lodołamacze są wysłużone i awaryjne. Najstarsze mają ponad 40 lat. - Zaczynamy od prototypów, które są przygotowywane przez RZGW w Szczecinie. Planujemy na nie wstępnie 21 mln zł. Jeżeli okaże się, że za tę sumę nie uda się zbudować jednostek, jesteśmy w stanie zwiększyć tę sumę _ - wyjaśnił Gawłowski. Dodał, że cała flota powinna być odmłodzona w ciągu 10 lat.

Szef szczecińskiego RZGW Andrzej Kreft powiedział, że flota się starzeje, jednostki są coraz bardziej awaryjne. Najmłodsze mają już 25 lat, najstarsze 44 lata. - _ Nie możemy ryzykować, że lodołamacz trafi do stoczni w czasie, gdy jest niezbędny do walki z lodem _ - powiedział. Wyjaśnił, że o rozpoczęcie programu odmłodzenia floty lodołamaczy starano się od 2005 r.

_ - Jest już studium wykonalności i znaleźliśmy się na liście priorytetowej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz w programie " Odra 2006" na wykonanie na początek dwóch lodołamaczy-prototypów _ - powiedział.

Ma powstać jeden lodołamacz tzw. czołowy - największa jednostka, która płynie na czele grupy lodołamaczy i rozbija zatory - oraz jeden liniowy. Prototypy te przez jedną lub dwie zimy mają być testowane w akcjach na wodach w Zachodniopomorskiem, by wykryć ewentualne wady i usterki konstrukcji. Po weryfikacji tych jednostek budowane będą kolejne takie nowe lodołamacze.

Czytaj w Money.pl

Tagi: rzeka, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz