Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Belka pożegnał odchodzących członków RPP i powitał nowych

Belka pożegnał odchodzących członków RPP i powitał nowych

Fot. Bartosz Krupa/East News

Prezes NBP Marek Belka pożegnał w czwartek odchodzących członków Rady Polityki Pieniężnej III kadencji i powitał nowych. Prezydent Andrzej Duda w liście z tej okazji wyraził nadzieję, że Rada wpisze się swoimi działaniami w przedsięwzięcia wzmacniające gospodarczą pozycję Polski.

Belka powiedział podczas uroczystości, że jego zdaniem zasiadanie w RPP to najlepsza funkcja publiczna, którą można pełnić w Polsce. Wskazał, że z jednej strony oznacza odpowiedzialność, ale z drugiej strony jest niesamowitą szkołą, okazją do studiowania, pogłębiania wiedzy, do ścierania się poglądów.

- Rozstajemy się w poczuciu, po pierwsze, nie najgorzej spełnionego obowiązku; po drugie, w poczuciu, że przeżyliśmy fantastyczną przygodę intelektualną. A myślę także - po cichu - że zostaliśmy chyba przyjaciółmi i kolegami, nawet jeśli żeśmy się czasami za łby brali - powiedział prezes NBP. Tego samego życzył nowym członkom Rady.

Belka wręczył odchodzącym członkom RPP: Andrzejowi Bratkowskiemu, Elżbiecie Chojnie-Duch, Adamowi Glapińskiemu, Jerzemu Hausnerowi, Andrzejowi Kaźmierczakowi, Andrzejowi Rzońcy, Janowi Winieckiemu i Annie Zielińskiej-Głębockiej odznaczenia za wybitne zasługi dla bankowości Rzeczpospolitej. Wcześniej w trakcie kadencji takie odznaczenie otrzymała Zyta Gilowska, która w 2013 r. zrezygnowała z zasiadania w Radzie.

Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Wskazał w nim na podsumowanie pewnego rozdziału w polskim życiu gospodarczym, ale jednocześnie na otwarcie bardzo istotnego nowego etapu. Przekazał odchodzącym członkom Rady wyrazy uznania i podziękowania. - Jestem przekonany, że kończąc swoją misję, mają poczucie dobrze wypełnionej publicznej służby - napisał Duda. Zaznaczył, że podczas ubiegłej kadencji Rada musiała się zmierzyć z poważnymi wyzwaniami wynikającymi z międzynarodowego kryzysu, który dotknął także Polskę i utrudniał prowadzenie stabilnej oraz przewidywalnej polityki pieniężnej.

Prezydent zauważył, że mimo to udało się zapewnić w Polsce skuteczną kontrolę poziomu cen oraz podtrzymać zaufanie do złotego, co miało istotne znaczenie dla polskiej gospodarki i jej zdolności rozwojowych. Zdaniem prezydenta jest w tym znacząca zasługa RPP III kadencji.

Zdaniem Dudy potrzebna jest kontynuacja stabilnej polityki pieniężnej oraz wzmocnienie innych fundamentów rozwoju gospodarczego. Prezydent wskazał ponadto w liście, że liczy, iż RPP, zachowując swoją niezależność, wpisze się swoimi działaniami w przedsięwzięcia skutkujące wzmocnieniem gospodarczej pozycji Polski.

"Rada Polityki Pieniężnej pełni bardzo ważną rolę w polskim systemie finansowym i bankowym. Należy też do wyjątkowo znaczących instytucji w naszym ładzie ustrojowym. (...). Trudno przecenić wagę i rolę tego organu Narodowego Banku Polskiego" - napisał natomiast w swoim liście marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Rada czeka jeszcze na uzupełnienie składu o kolejnego członka, który zastąpi Annę Zielińską-Głębocką. Dotąd Sejm go jeszcze nie wybrał.

Na początku lutego przysięgi złożyło dwoje nowych członków RPP: prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oboje zostali zgłoszeni przez PiS i wybrani przez Sejm 30 stycznia. Zastąpili Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch, których kadencje w RPP wygasły 20 stycznia.

9 lutego upłynęła kadencja trzeciego wybranego w 2010 roku przez Sejm członka RPP - Anny Zielińskiej-Głębockiej. Szef kancelarii Sejmu Lech Czapla poinformował we wtorek, że Sejm wybierze członka RPP, który wejdzie do Rady w jej miejsce na pierwszym lub drugim posiedzeniu w marcu. Kandydatem PiS jest Jerzy Żyżyński, a PO Cezary Wójcik.

Natomiast 13 stycznia Senat wybrał do Rady Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Zastąpili oni Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których kadencje wygasły 24 stycznia.

Z kolei 19 lutego wygasły kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek akty powołania nowym członkom Rady - Łukaszowi Hardtowi i Kamilowi Zubelewiczowi.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta oraz prezesa. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 r. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską; jego kadencja kończy się w 2019 r. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. W mediach jako kandydata na jego miejsce wymienia się obecnego członka RPP Adama Glapińskiego.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jack.sly
194.153.119.* 2016-06-15 21:28
Kiedyś p. Marku szyderczo powiedziałeś, że za gadanie nie stawia się przed trybunał. Więc czynem, którym się popisałeś było wyprowadzenie produkcji drobniaków z kraju. Walałeś p. Marku opłacać robotnika i inżyniera (czytaj podatnika) brytyjskiego kosztem podatnika polskiego. Może ktoś ci to wypomni i pokaże skąd ci wyrastają kulasy. Za tą walutę wyprowadzono z kraju może by uruchomiono technologię pokrywania mosiądzem krążków stalowych. A nasi związkowcy w 2013r nie mieli jaj, aby chociaż postawić pikietę pod NBP-em aby uświadomić zaczadziałemu "wolnym rynkiem" "mężusiowi stanu". Teraz dyrektorstwo w EOR-ze, tak jak H.G.W. w nagrodę za umieszczenie produkcji banknotów też w brytyjskiej papierni zamiast w PWPW, albo rozmyślania na emeryturce o układach w "3 RP".
jo44
89.67.115.* 2016-02-26 10:11
Po ile średnio dostali "kopniakowego" 12 x 60 000 ?
Taka ważna rada, bez której rynek nie wiedziałby jaki jest koszt pieniądza, który rada może pożyczyć dla państwa od rynku ..
Obywatel Piero
193.22.252.* 2016-02-26 09:26
Po co Nam ta Rada ? Gdzie najczęściej lata Prezes? Ma ktoś taką statystykę ?
Zobacz więcej komentarzy (7)