Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka broni rządu w sprawie podwyżki VAT

0
Podziel się:

Prezes NBP: Nie wpłynie to znacząco na podwyżkę cen w przyszłym roku.

Belka broni rządu w sprawie podwyżki VAT
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że proponowana przez rząd podwyżka VAT spowoduje jednorazowy, niemal niezauważalny wzrost poziomu cen na początku przyszłego roku.

We własnych portfelach raczej tej podwyżki VAT nie odczujemy - powiedział szef NBP.

Rządowy Wieloletni Plan Finansowy Państwa przewiduje podwyższenie stawki podstawowej VAT (dotychczas 22 proc.) o 1 pkt proc., podwyższenie stawki na żywność nieprzetworzoną z 3 proc. do 5 proc., obniżenie stawki na żywność przetworzoną z 7 proc. do 5 proc. oraz podwyższenie z 7 proc. do 8 proc. stawki np. na budownictwo, leki, niektóre media. W efekcie stawki podatku VAT wyniosą: 5, 8 i 23 proc.

_ - Wpływ decyzji w sprawie podwyżki VAT na inflację będzie bardzo niewielki. Żywność nie powinna zdrożeć, ale trzeba dokładnie przeanalizować, jak będą wyglądały decyzje cenowe producentów _ - powiedział Belka. Zauważył, że popyt wśród polskich konsumentów jest słaby, _ więc producenci nie zawsze będą mogli przerzucić na nich podwyżkę VAT _.

Zdaniem Belki, w najbliższym czasie nie należy obawiać się inflacji. _ To jest daleka perspektywa, a NBP stoi na straży, żeby ona się nigdy nie zmaterializowała _ - powiedział. Dodał, że stopy procentowe będą zmieniane _ wtedy, kiedy będzie trzeba _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zyta;gilowska;ostro;atakuje;rzad;za;podwyzke;vat,77,0,652109.html) Zyta Gilowska ostro atakuje rząd za podwyżkę VAT
Belka przestrzegł przed bezkrytyczną oceną korzyści płynących z zaciągania kredytów walutowych. Jego zdaniem _ nie muszą okazać się one najlepszym rozwiązaniem _. _ Trzeba pamiętać, by czasem wzrost raty nie był zbyt wielki w wyniku dewaluacji złotego, a ludzi interesuje przecież to, by rata kredytu była jak najniższa _ - powiedział prezes NBP.

W opinii Belki ograniczenie od 23 sierpnia możliwości udzielania przez banki kredytów mieszkaniowych do 80 proc. wartości mieszkania to dobre rozwiązanie. Podkreślił, że zaciąganie kredytów na 100 czy 120 proc. wartości nieruchomości przy braku zabezpieczeń i możliwości spłaty rodzi zagrożenie, że klienci przestaną je spłacać. _ Należy zapobiegać takim sytuacjom _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t103136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/25;proc;vat;-;tyle;bedziemy;placic;za;dwa;lata,121,0,651129.html) 25 proc. VAT - tyle będziemy płacić za dwa lata? Rząd nie zreformuje finansów państwa. Będzie musiał dalej podnosić podatki - zapowiadają ekonomiści. Pierwsza podwyżka jest już przesądzona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/placisz;wysokie;podatki;tak;ci;sie;tylko;wydaje,82,0,650834.html) Płacisz wysokie podatki? Tak ci się tylko wydaje Polak zarabiający średnią krajową oddaje państwu przez rok ponad 8,5 tysiąca złotych ze swojej pensji. Gdybyśmy płacili takie podatki i składki jak w Niemczech lub Belgii, przeciętna pensja _ na rękę _ byłaby niższa o około 500 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t103204.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;biedni;nie;straca;a;jesienia;pakiet;reform,78,0,651342.html) Tusk: Biedni nie stracą, a jesienią pakiet reform Premier obiecuje podwyżki dla nauczycieli, waloryzację rent i emerytur. PiS: Rząd kupuje sobie czas do wyborów za pieniądze Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t102898.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/przez;najblizsze;piec;lat;nie;mamy;szans;na;obnizenie;podatkow,21,0,650005.html) Przez pięć lat nie mamy szans na obniżenie podatków Rząd zamiast szukać pieniędzy w naszych kieszeniach powinien obniżać podatki - uważa opozycja. Ekonomiści na to, że w najbliższych latach dziura budżetowa na obniżanie obciążeń nie pozwoli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)