Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: PKB w tym roku może wzrosnąć nawet o 4 procent

0
Podziel się:

Zdaniem prezesa NBP będzie to możliwe dzięki inwestycjom.

Belka: PKB w tym roku może wzrosnąć nawet o 4 procent
(PAP/Grzegorz Momot)

Wzrost PKB rzędu 3,5 proc. w tym roku jest prawdopodobny, a jeśli wzrośnie dynamika inwestycji, to możliwy jest wzrost na poziomie 4,0 proc. - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

_ - Jestem nastawiony bardziej optymistycznie niż większość analityków. Wzrost PKB rzędu 3,5 proc. w tym roku wydaje się bardzo prawdopodobny. W pierwszym kwartale było 3 proc., w drugim 3,5 proc. Co stoi na przeszkodzie, aby w całym roku było 3,5, a może nawet 4 proc.? _

_ - Pamiętajmy, że dotąd osiągaliśmy bardzo dobre wyniki bez wkładu inwestycji prywatnych i nie ma powodu sądzić, że te inwestycje w którymś momencie nie ruszą. A jeżeli tak, to nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy osiągnąć poziomu 4 proc. _ - powiedział w wywiadzie, który ukazał się w _ Rzeczpospolitej _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;podnosi;prognoze;dla;polskiej;gospodarki,170,0,674730.html) Bruksela podnosi prognozę dla polskiej gospodarki Belka spytany, czy podziela pogląd, że w czasie kryzysu każdy ruch stóp procentowych większy niż 0,25 pkt. proc. może spowolnić wzrost gospodarczy, odpowiedział: _ Nie sądzę, aby można było się zgodzić z takim poglądem. Być może większe znaczenie ma przewidywalna ścieżka stóp procentowych. Albo to, że formułowana jest obietnica utrzymywania krótkoterminowych stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie. Ja nie podzielam poglądu, że ruch stóp o 0,25 pkt. proc. nie podziała, a o 0,50 pkt. proc. podziała. _

Podwyżka VAT nie wpłynie znacząco na wzrost cen

Prezes NBP uważa, że nie powinno się przeceniać wpływu podwyżki VAT na inflację. _ Nie przesadzałbym z wpływem tej podwyżki (VAT o 1 pkt. proc.) na poziom cen. Jesteśmy zobowiązani do utrzymywania poziomu inflacji zbliżonego do celu inflacyjnego w horyzoncie czterech-sześciu kwartałów. Jeśli zobaczymy niebezpieczeństwo trwałego odchylenia się poziomu inflacji od celu, wtedy będziemy reagować. Na razie analitycy nas uspokajają, że nic złego się nie dzieje _ - powiedział.

Belka nie jest zaniepokojony, tym, że MF do budżetu wpisał zysk NBP w wysokości 1,8 mld zł. _ Tego (jaki będzie tegoroczny zysk NBP) nigdy do końca nie można określić, ponieważ zysk jest uzależniony od kursu złotego, który jest bardzo wahliwy. Do budżetu wpisano sumę 1,8 mld zł i ja nie jestem tym zaniepokojony _ - powiedział._ Uważam, że z ekonomicznego punktu widzenia propozycja ministra Jacka Rostowskiego (w sprawie zmiany sposobu liczenia długu publicznego) jest słuszna. W istocie nasza sytuacja w finansach publicznych jest lepsza, niż to wynika z tych podstawowych, oficjalnych liczb. Raczej zwracałbym uwagę na wielkość potrzeb pożyczkowych państwa - to jest w rzeczywistości wskaźnik napięć budżetowych, napięć finansowych w państwie _ - dodał prezes NBP.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziura;budzetowa;mniejsza;niz;prognozowano,181,0,674741.html) Dziura budżetowa mniejsza niż prognozowano Deficyt budżetu po sierpniu sięgnął ok. 37 mld zł. Do końca roku urośnie o kolejne 15 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;banku;centralnego;wierzy;w;nasza;gospodarke,47,0,673583.html) Szef banku centralnego wierzy w naszą gospodarkę Marek Belka uważa, że założenia budżetu są ostrożne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)