Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w iranie
08.02.2012 22:10

Benedykt XVI nie planuje podróży do Iranu

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w reakcji na słowa irańskiego dyplomaty, że Benedykt XVI nie ma w planach podróży do Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Benedykt XVI nie ma w planach podróży do Iranu - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Tak zareagował na słowa ambasadora Iranu przy Stolicy Apostolskiej Alego Akbara Naseriego o tym, że prezydent Mahmud Ahmadineżad zaprosił papieża.

- _ Gdyby Ojciec Święty zdecydował się na taką podróż, będziemy gotowi przyjąć go w sposób znakomity i z entuzjazmem _ - oświadczył irański dyplomata podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie z okazji 33. rocznicy rewolucji islamskiej.

Wyjaśnił, że zaproszenie zostało wystosowane już w listopadzie 2010 roku, gdy z wizytą w Teheranie przebywał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Jean-Louis Tauran. Wtedy, przypomniał ambasador, watykański hierarcha zawiózł osobiste przesłanie Benedykta XVI do Ahmadineżada.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w reakcji na te słowa, że Benedykt XVI nie ma w planach podróży do Iranu. Wyjaśnił, że papież otrzymuje dużo zaproszeń. Ponadto watykański rzecznik przypomniał, że obecnie rozważana jest możliwość papieskiej pielgrzymki do Libanu.

Ambasador Naseri oświadczył, że Iran i Stolica Apostolska utrzymują _ szczere i serdeczne kontakty _ i współpracują ze sobą w kwestiach kultury i nauki oraz dialogu międzyreligijnego.

Ambasador wyraził przekonanie, że nuncjusze apostolscy w krajach Unii Europejskiej mogą _ pozytywnie przyczynić się _ do rozładowania napięcia wokół programu nuklearnego władz Iranu, ponieważ - mówił - _ są oni świadomi tego, że Teheran nie ma celów militarnych, ale wyłącznie pokojowe _.

Ambasador powiedział, że Iran nie zamierza budować broni atomowej. - _ Kiedy przedstawiałem listy uwierzytelniające, także papież Benedykt XVI powiedział mi, że pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej jest prawem każdego narodu _ - dodał.

- _ Iran nie dąży do napięcia z żadnym krajem, pragniemy owocnej współpracy ze wspólnotą międzynarodową _ - oświadczył dyplomata.

- _ Naszą jedyną winą jest to, że nie chcemy podporządkować się linii podyktowanej przez hegemonię wielkich mocarstw. Gdybyśmy z absurdalnego powodu musieli rozebrać nasze elektrownie nuklearne, Stany Zjednoczone i USA znalazłyby inny powód, by nas zaatakować _ - powiedział irański ambasador.

Więcej na temat Iranu czytaj w Money.pl
Prezydent w tarapatach. Lista zarzutów Mahmudowi Ahmadineżadowi zarzuca się między innymi złe zarządzanie gospodarką. Lista jest jednak długa.
Oskarżają USA o terroryzm. Apelują do ONZ Iran, za pośrednictwem swego ambasadora przy ONZ, zaapelował w środę do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Ban Ki Muna o potępienie serii zabójstw irańskich naukowców jądrowych.
Iran wzywa Kubę, by tworzyć nowy porządek Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas wystąpienia na uniwersytecie w Hawanie oskarżył Zachód o "arogancję i żądzę hegemonii".
Tagi: atom w iranie, papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz