Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Bernanke przestraszył inwestorów

0
Podziel się:

Giełdy w Europie zaczęły, w ślad za USA, od spadków. Wszystko przez wypowiedź szefa Fed, który podkreślił ryzyko kryzysu na rynku nieruchomości w USA.

Bernanke przestraszył inwestorów
(PAP / EPA)

Giełdy w Europie zaczęły, w ślad za USA, od spadków. Wszystko przez wczorajszą wypowiedź szefa Fed, który podkreślił swoje obawy przed kryzysem na amerykańskim rynku nieruchomości.

Szef Fed Ben Bernanke obniżył prognozy wzrostu gospodarczego USA na ten i przyszły rok. Główną przyczyną są coraz większe problemy firm na rynku ryzykownych kredytów mieszkaniowych (sub-prime mortgages).

Przez ostatnie lata, gdy na amerykańskim rynku nieruchomości panowała hossa, rozwinęła się gałąź drogich pożyczek dla osób, które nie stać na normalny kredyt mieszkaniowy w banku. Firmy z branży sub-prime mortgages godziły się na ryzyko i większy zarobek, bo w przypadku, gdy klient okazał się niewypłacalny, mógł pokryć zadłużenie, sprzedając z zyskiem nieruchomość. Ten mechanizm przestał działać, gdy kilka miesięcy temu ceny domów przestały rosnąć.ZOBACZ TAKŻE:

"Prawdopodobnie będzie to ciążyć na rozwoju amerykańskiej gospodarki", powiedział szef Fed podczas wystąpienia w Kongresie. Fed obniżył prognozy wzrostu w tym roku do poniżej 2,5 proc. PKB. Do tej pory zakładano wzrost w granicach od 2,5 do 3 proc.

Wypowiedzi Bernanke zatrzymały falę optymizmu na światowych giełdach, która w ostatnich dniach doprowadziła do licznych rekordów notowań głównych indeksów. Dow Jones zakończył serię rekordowych notowań. Jeszcze przedwczoraj po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 14 tys. punktów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)