Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatne studia w Polsce są fikcją

0
Podziel się:

Za studia płaci prawie 60 proc. studentów. Jakość wykształcenia absolwentów jet coraz niższa.

Bezpłatne studia w Polsce są fikcją
(dra_schwartz/iStockphoto)

Za studia płaci prawie 60 proc. studentów. Jakość wykształcenia absolwentów jet coraz niższa. Na uczelniach brakuje badań naukowych cenionych na międzynarodowym forum.

To niektóre wnioski raportu _ Szkolnictwo wyższe w Polsce - diagnoza _, firmy doradczej Ernst & Young oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W raporcie, który przygotowano na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zdiagnozowano najpoważniejsze problemy szkolnictwa wyższego w Polsce. Raport jest częścią przygotowywanego projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r. Koszt projektu to ok. 1,7 mln zł.

_ - W Polsce bezpłatne studia są fikcją _ - powiedział jeden z autorów raportu, prof. Stefan Jackowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego, w Polsce za studia płaci prawie 60 proc. studentów, co stawia Polskę pod względem udziału prywatnych nakładów na szkolnictwo wyższe wśród krajów, w których studia są płatne.

[

Rewolucja w stypendiach. Więcej pieniędzy na socjalne ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rewolucja%3Bw%3Bstypendiach%3Bwiecej%3Bpieniedzy%3Bna%3Bsocjalne,92,0,538204.html )
- Za _ cechy wyróżniające polskie szkolnictwo wyższe _ autorzy raportu uznali: rozdrobnienie, ogromną skalę sektora niepublicznego i studiów niestacjonarnych, wysoki udział wydatków prywatnych na szkolnictwo przy niskim udziale środków publicznych, zatrudnienie kadry akademickiej w wielu uczelniach oraz nikłe umiędzynarodowienie i rozwiązania ustrojowe.

_ - Nie ma jednej recepty dla wszystkich problemów. Trzeba je jak garnitur na miarę przyciąć do różnych typów uczelni, różnych kierunków studiów czy lokalizacji geograficznych _ - mówił prof. Krzysztof Rybiński z Ernst & Young. Zapowiedział, że propozycje rozwiązań problemów polskich uczelni zostaną przedstawione na początku lutego. _ - Najpierw diagnoza, potem terapia _ - dodał Rybiński.

58 procent studentów płaci za studia. Diagnoza szkolnictwa wyższego w Polsce wykazała też, że więcej jest żaków, którzy uczą się w trybie wieczorowym i zaocznym niż dziennym.

Jak zgodnie przyznają specjaliści, takie proporcje sprawiają, że jakość wykształcenia absolwentów wyższych uczelni jet coraz niższa.

Wiceprezes Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że studenci z małych uczelni prywatnych będą w większości będą mieć mniejszą wiedzę od tych studiujących w renomowanych szkołach.

W ciągu ostatnich lat znacząco przybyło uczelni, dzięki czemu wyższe wykształcenie stało się dość powszechne. Problem w tym, że coraz więcej ludzi studiuje na słabych uczelniach.Zdaniem profesora Krzysztofa Rybińskiego z Ernst&Young, problem popularności takich uczelni zaczyna się już na najniższym szczeblu nauczania.

Profesor Stefan Jackowski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że należałoby pomyśleć nad systemem weryfikacji studentów już w trakcie studiów.

Diagnoza Szkolnictwa Wyższego przygotowany przez Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową oraz Ernst&Young wykazała, że 1/3 z blisko dwóch milionów studentów w Polsce kształci się na uczelniach prywatnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)