Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rafalska: spadek bezrobocia przyśpieszył. Z rejestrów ubyło 11 tysięcy osób

We wrześniu liczba bezrobotnych okazała się jeszcze niższa niż w sierpniu. - Wypadają nam z rejestrów osoby bezrobotne - powiedziała Rafalska. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews)
Elżbieta Rafalska ma wciąż przyjemność podawania informacji o malejącej liczbie bezrobotnych.

We wrześniu liczba bezrobotnych okazała się jeszcze niższa niż w sierpniu. - Wypadają nam z rejestrów osoby bezrobotne - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Co więcej tempo poprawy na rynku pracy jest najwyższe od czerwca.

- Mamy już nasze dane, które pokazują, że na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na takim samym poziomie, jak w sierpniu - jest to 5,8 proc. Natomiast w dalszym ciągu - choć już nie tak mocno, jak wcześniej - wypadają nam z rejestrów osoby bezrobotne i tych bezrobotnych jest dzisiaj mniej niż 950 tys., dokładnie 948,9 tys. - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

5,8 proc. to najniższe bezrobocie od października 1999 roku. Gdyby szacunki ministerstwa pracy się potwierdziły, to spadek liczby bezrobotnych o 9,7 tys. - w sierpniu było ich według danych GUS 958,6 tys. - byłby najwyższy od czerwca. Przypomnijmy, że w sierpniu z urzędów pracy wyrejestrowano 3,2 tys. osób, a w lipcu 6,1 tys.

Zobacz też: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"

- Jak wynika z sygnałów, które otrzymujemy z urzędów pracy, spadek liczby bezrobotnych we wrześniu spowodowany był w głównej mierze większą liczbą osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy, co związane jest z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni - wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Rok temu bezrobotnych było 1 117,1 tys., czyli w ciągu roku ich liczba zmalała o aż 188,1 tys. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Stopa bezrobocia w Polsce

- Najniższa stopa bezrobocia na poziomie 3,2 proc. utrzymuje się w Wielkopolskim, najwyższa -- 9,9 proc. - na Warmii i Mazurach. Wrzesień to trzeci z kolei miesiąc, w którym stopa bezrobocia w żadnym województwie nie osiągnęła dwucyfrowego poziomu. Bardzo nas to cieszy - podkreśla szefowa MRPiPS.

Według ustaleń Eurostatu sytuacja na polskim rynku pracy jest drugą najlepszą w Europie. Drugie miejsce na podium dzielimy z Niemcami. Liderem są Czesi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, stopa bezrobocia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2018

robertJeśli miara spadku bezrobocia są rejestry to Pani Rafalska powinna dostać film o sobie od Smarzowskiego.

04-10-2018

ch.bMiarą spadku bezrobocia powinny być tworzone miejsca pracy, a nie wyrejestrowywanie się z pośredniaków. Wyrejestrowanie się z pośredniaka świadczy o … Czytaj całość

04-10-2018

strażakTeraz kolej na następny krok, a mianowicie likwidacja pośredniaków.

Rozwiń komentarze (34)