Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Kolejny rekord bezrobocia. We wrześniu ubyło 11 tys. osób z rejestrów w urzędach pracy

101
Podziel się:

Niedawno liczba bezrobotnych spadała poniżej miliona. Teraz jest już ich o 53 tys. mniej. Bezrobocie zeszło do najniższego poziomu od października 1990 roku.

Elżbieta Rafalska przekazuje coraz lepsze dane
Elżbieta Rafalska przekazuje coraz lepsze dane (Jacek Domiński/REPORTER)
bEKUmiSZ

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec września wyniosła 5,7 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. od sierpnia - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Równo rok temu wyniosła 6,8 proc.

To nawet mniej niż niedawno podawała minister Rafalska. Na początku października podawała, że według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc.

bEKUmiTb

Tak dobrze na rynku pracy nie było od października 1990 roku. Wtedy jednak bezrobocie szło w górę w miarę likwidowania nierentownych zakładów pracy.

Stopa bezrobocia w Polsce

Zobacz także: Zobacz też: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"
bEKUmiTh

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września wyniosła "zaledwie" 947,4 tys. wobec 958,6 tys. miesiąc wcześniej - czyli o 11,2 tys. mniej. W ciągu roku z rejestrów urzędów pracy wykreślono aż 169,7 tys. osób.

GUS zrewidował dane o stopie bezrobocia zarejestrowanego za styczeń br. - do 6,8 proc. z 6,9 proc., czerwiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc. oraz lipiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc.

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r. Jak widać cel na przyszły rok jest już prawie zrealizowany.

bEKUmiTi

W Wielkopolsce najtrudniej o pracownika

Najniższa stopa bezrobocia jest w woj. wielkopolskim. Tam zaledwie 3,2 proc. siły roboczej jest w rejestrach urzędów pracy, a konkretnie 51,2 tys. osób. W ciągu miesiąca ubyło ich 1,1 tysiąca.

Najwięcej osób wypadło z rejestrów bezrobotnych w woj. mazowieckim - dwa i pół tysiąca. Stopa bezrobocia spada dzięki temu poniżej 5 proc. do 4,9 proc. Przybyło natomiast bezrobotnych tam, gdzie ich ostatnio ubywało najszybciej, tj. w woj. warmińsko-mazurskim. Niedawno stopa bezrobocia spadała tam poniżej dziesięciu procent, a teraz co prawda nie wróciła do dwucyfrowego poziomu, ale utrzymała się na 9,9 proc.

bEKUmiTj

Jeśli chodzi o bezrobocie na poziomie poniżej województw, to rekordowo niskie jest w mieście Poznań - zaledwie 4,4 tys. osób odwiedza tam regularnie urzędy pracy, a 1,2 proc. osób ma status bezrobotnej. Na drugim miejscu jest powiat wolsztyński i powiat poznański - z 1,4-procentowym bezrobociem.

Największe problemy ze znalezieniem pracy mają w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie), gdzie aż 23,7 proc. nie może znaleźć zatrudnienia oraz w powiecie braniewskim (wol. warmińsko-mazurskie), gdzie jest 20,6 proc. bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKUmiTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
Felek
3 lata temu
To znaczy wykreślono ich z rejestru, niech poda ile przybyło w socjalu !
Polacy
3 lata temu
RZĄD POLSKI POWINIEN ZACZĄĆ POMAGAĆ PRACOWNIKOM I PRACODAWCOM NIE TYM KTÓRZY NIE POTRAFIĄ PRACOWAĆ TYLKO LICZĄ NA TO ŻEBY ZA DARMO SOBIE ŻYĆ, WYKSZTAŁCIĆ I WYJECHAĆ NA ZACHÓD GDZIE JEST ZAROBEK ZA PRACĘ NIE ZA LEŻENIE BYKIEM.
Hokej
3 lata temu
Bo przeszli na 500+. Po co pracować jak państwo da. Jeśli by się zatrudnili to mogliby stracić do niego prawo. To cała prawda.
bEKUmiTD
Gargamel
3 lata temu
Jsk zwykle łgarstwo. Pewnikiem cześć osób jest czasowo wyrejestrowana (nie stawia się na podpis na czas) cześć jest na projektach unijnych (takie osoby to aktywnie poszukujący pracy) zaś reszta rzeczywiście pracuje.
Ola
3 lata temu
Rafalska ty demonie fałszu tak beszczelnie łgasz ze aż dym uszami tobie leci ,bezrobocie spadło chyba tobie w snach,kłamczucha
...
Następna strona