Notowania

bezrobocie
23.10.2018 10:00

Kolejny rekord bezrobocia. We wrześniu ubyło 11 tys. osób z rejestrów w urzędach pracy

Niedawno liczba bezrobotnych spadała poniżej miliona. Teraz jest już ich o 53 tys. mniej. Bezrobocie zeszło do najniższego poziomu od października 1990 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Domiński/REPORTER)
Elżbieta Rafalska przekazuje coraz lepsze dane

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec września wyniosła 5,7 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. od sierpnia - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Równo rok temu wyniosła 6,8 proc.

To nawet mniej niż niedawno podawała minister Rafalska. Na początku października podawała, że według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc.

Tak dobrze na rynku pracy nie było od października 1990 roku. Wtedy jednak bezrobocie szło w górę w miarę likwidowania nierentownych zakładów pracy.

Stopa bezrobocia w Polsce

Zobacz też: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września wyniosła "zaledwie" 947,4 tys. wobec 958,6 tys. miesiąc wcześniej - czyli o 11,2 tys. mniej. W ciągu roku z rejestrów urzędów pracy wykreślono aż 169,7 tys. osób.

GUS zrewidował dane o stopie bezrobocia zarejestrowanego za styczeń br. - do 6,8 proc. z 6,9 proc., czerwiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc. oraz lipiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc.

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r. Jak widać cel na przyszły rok jest już prawie zrealizowany.

W Wielkopolsce najtrudniej o pracownika

Najniższa stopa bezrobocia jest w woj. wielkopolskim. Tam zaledwie 3,2 proc. siły roboczej jest w rejestrach urzędów pracy, a konkretnie 51,2 tys. osób. W ciągu miesiąca ubyło ich 1,1 tysiąca.

Najwięcej osób wypadło z rejestrów bezrobotnych w woj. mazowieckim - dwa i pół tysiąca. Stopa bezrobocia spada dzięki temu poniżej 5 proc. do 4,9 proc. Przybyło natomiast bezrobotnych tam, gdzie ich ostatnio ubywało najszybciej, tj. w woj. warmińsko-mazurskim. Niedawno stopa bezrobocia spadała tam poniżej dziesięciu procent, a teraz co prawda nie wróciła do dwucyfrowego poziomu, ale utrzymała się na 9,9 proc.

Jeśli chodzi o bezrobocie na poziomie poniżej województw, to rekordowo niskie jest w mieście Poznań - zaledwie 4,4 tys. osób odwiedza tam regularnie urzędy pracy, a 1,2 proc. osób ma status bezrobotnej. Na drugim miejscu jest powiat wolsztyński i powiat poznański - z 1,4-procentowym bezrobociem.

Największe problemy ze znalezieniem pracy mają w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie), gdzie aż 23,7 proc. nie może znaleźć zatrudnienia oraz w powiecie braniewskim (wol. warmińsko-mazurskie), gdzie jest 20,6 proc. bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, stopa bezrobocia, giełda, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2018

Pracująca matka bez prawCzęść matek rodzących i wychowujących dzieci wyrejestrowują się a część rezygnuje z pracy i inni wskakują na to miejsce. Ot co!! Siedzenie w domu na … Czytaj całość

23-10-2018

Krzyhc756Bo wszyscy wyjeżdzają od co !

23-10-2018

ZK590ILE przybyło miejsc pracy w przemyśle, usługach ?

Rozwiń komentarze (101)