Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie spadło poniżej 6 procent. Nowe dane resortu pracy

75
Podziel się:

To oznacza wyraźną poprawę statystyk względem poprzedniego miesiąca i najlepszy wynik od 1990 roku.

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest coraz lepsza.
Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest coraz lepsza. (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Bezrobocie w czerwcu było na poziomie 5,9 proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). To oznacza wyraźną poprawę statystyk względem poprzedniego miesiąca i najlepszy wynik od 1990 roku.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do maja zmniejszyła się o 0,2 pkt proc. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim (o 0,5 pkt proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 pkt proc.)" - wynika z komunikatu przekazanego przez resort pracy.

Z najnowszych danych wynika, że stopa bezrobocia w czerwcu była o 1,1 pkt proc. niższa niż rok temu. Co więcej, jest to kolejny rekord.

- Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie był tak niski, natomiast identyczny poziom stopy bezrobocia po raz ostatni odnotowano w listopadzie 1990 roku - komentuje minister Elżbieta Rafalska.

W urzędach pracy na koniec pierwszego półrocza zarejestrowanych było 182,6 tys. osób mniej niż przed rokiem. Liczba osób bezrobotnych spadła poniżej miliona - do 969 tys.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w warmińsko-mazurskim (4,8 proc.), zachodniopomorskim (4,7 proc.) oraz lubuskim (4,4 proc.).

Zobacz także: Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

- Walkę z bezrobociem toczymy wielotorowo. Przygotowaliśmy nową ustawę o rynku pracy. Pracujemy by sytuacja polskich rodzin poprawiała się także w obszarze rynku pracy - podkreśla minister Rafalska.

Wskazała, że firmy chętnie zatrudniają nowych pracowników. W czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 137,4 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Najwięcej na Mazowszu (18,08 tys.), na Śląsku (16,9 tys.) oraz na Dolnym Śląsku (16,1 tys.).

- Optymistyczne informacje mamy z tych województw, w których stopa bezrobocia jest największa. Spadek bezrobocia jest tu największy - wskazuje minister.

Tylko województwo warmińsko-mazurskie ma stopę bezrobocia dwucyfrową, w pozostałych województwach wartość ta nie przekracza 9 proc. W czterech województwa nie przekracza ona wartości 5 proc.: w wielkopolskim (3,3 proc.), śląskim (4,6 proc.), małopolskim (4,8 proc.) oraz pomorskim (4,9 proc.).

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4 proc. na koniec 2018 roku. Jeśli nic się nie zmieni, cel będzie zrealizowany i to z nawiązką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(75)
o take Polski...
5 lata temu
Czysty obłęd 40% Polaków zdolnych do pracy nie pracuje a im bezrobocie spadło poniżej 6%
azaz
5 lata temu
Propagandowe pieprzenie kolejnej urzędniczyny ! Pod byle pretekstem urzędy pracy pozbawiają ludzi tzw.statusu bezrobotnego ( tak jak mnie za to, że wyjechałem na 11 dni, w poszukiwaniu pracy zresztą ) ! Innym numerem urzędników jest danie bezrobotnemu 14 dni na odbiór listu z terminem spotkania w urzędzie, podczas gdy spotkanie odbywa się np. po 8 dniach od wysłania listu ! ! ! Nie przyszedł - to mamy jednego bezrobotnego mniej. Jeżeli p.minister o tym nie wie to informuję ale myślę, że wie bardzo dobrze ponieważ urzędnicy skądś dostają instrukcje jak "obniżać" bezrobocie ! W moim przypadku jeden bezrobotny mniej a jeden zasiłek w rządowej kasie więcej ! Pełny sukces, co p.minister i biegusiem do Kurskiego aby go obwieścił wszem i wobec !
Miti
5 lata temu
Tylko niech policzą tych co wyjechali to będzie 25% bo ich wykreślono z rejestru!!!!!!!!!!!!!!!
jjkj
5 lata temu
sami będą sobie sobie zapitalać co mi po tej pracy góra 2-3 tys. umowe mam na 2 lata jak nie przedłużą tu już do żadnej pracy w polsce nie pójde na co na paliwo podatki i rachunki robić i przeżycie co paliwo i energia droższe niż na zachodzie
Ggah
5 lata temu
Ta dzesikom sie do bidula chodzic nie chce bo 500 co miesiac jest
...
Następna strona