Notowania

Bezrobocie spadło poniżej 6 procent. Nowe dane resortu pracy

To oznacza wyraźną poprawę statystyk względem poprzedniego miesiąca i najlepszy wynik od 1990 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest coraz lepsza.

Bezrobocie w czerwcu było na poziomie 5,9 proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). To oznacza wyraźną poprawę statystyk względem poprzedniego miesiąca i najlepszy wynik od 1990 roku.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do maja zmniejszyła się o 0,2 pkt proc. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim (o 0,5 pkt proc.) oraz zachodniopomorskim (o 0,4 pkt proc.)" - wynika z komunikatu przekazanego przez resort pracy.

Z najnowszych danych wynika, że stopa bezrobocia w czerwcu była o 1,1 pkt proc. niższa niż rok temu. Co więcej, jest to kolejny rekord.

- Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie był tak niski, natomiast identyczny poziom stopy bezrobocia po raz ostatni odnotowano w listopadzie 1990 roku - komentuje minister Elżbieta Rafalska.

W urzędach pracy na koniec pierwszego półrocza zarejestrowanych było 182,6 tys. osób mniej niż przed rokiem. Liczba osób bezrobotnych spadła poniżej miliona - do 969 tys.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w warmińsko-mazurskim (4,8 proc.), zachodniopomorskim (4,7 proc.) oraz lubuskim (4,4 proc.).

Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

- Walkę z bezrobociem toczymy wielotorowo. Przygotowaliśmy nową ustawę o rynku pracy. Pracujemy by sytuacja polskich rodzin poprawiała się także w obszarze rynku pracy - podkreśla minister Rafalska.

Wskazała, że firmy chętnie zatrudniają nowych pracowników. W czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 137,4 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Najwięcej na Mazowszu (18,08 tys.), na Śląsku (16,9 tys.) oraz na Dolnym Śląsku (16,1 tys.).

- Optymistyczne informacje mamy z tych województw, w których stopa bezrobocia jest największa. Spadek bezrobocia jest tu największy - wskazuje minister.

Tylko województwo warmińsko-mazurskie ma stopę bezrobocia dwucyfrową, w pozostałych województwach wartość ta nie przekracza 9 proc. W czterech województwa nie przekracza ona wartości 5 proc.: w wielkopolskim (3,3 proc.), śląskim (4,6 proc.), małopolskim (4,8 proc.) oraz pomorskim (4,9 proc.).

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4 proc. na koniec 2018 roku. Jeśli nic się nie zmieni, cel będzie zrealizowany i to z nawiązką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mrpips, bezrobocie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2018

AlaNie spadło bezrobocie jak mówi Rafalska, tylko spadła ilość osób zarejestrowanych w UP. Czy np. menel z pod biedronki jest osobą bezrobotną?. Nie … Czytaj całość

06-07-2018

westCzyli najwyższy czas zlikwidować urzędy pracy, a doradców zawodowych wysłać na ten nasz "rynek pracownika". Pewnie sobie poradzą i porobią … Czytaj całość

06-07-2018

staże sukcesUrzędnicy wykreślają bezrobotnych po odmowach skierowania na przymusową pracę na stażu za 800 zł miesięcznie przez pół roku (zwykła praca na pełen … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (75)