Notowania

bezrobocie w polsce
29.01.2013 19:19

Bezrobocie w 2013 roku będzie rosnąć. Jaka jest recepta na zmianę?

Eksperci ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców są zgodni. Obecny system nie może funkcjonować w nieskończoność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Zdaniem ekspertów ze * *Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), * *receptą na rosnące bezrobocie jest obniżenie kosztów pracy. *

Podczas dzisiejszej konferencja prasowej, sposoby na walkę z bezrobociem przedstawił przewodniczący rady nadzorczej ZPP Robert Gwiazdowski. Jak mówił, jest nią obniżenie kosztów pracy i zmiana przepisów Prawa pracy.

_ - W Polsce szczególnie złym podatkiem jest podatek nałożony na pracę, który dla zmyłki nazywany jest składką ubezpieczeniową. Jeśli wynagrodzenie brutto wynosi 3,4 tys. zł, to przedsiębiorca musi zapłacić za taką pracę 4,1 tys. zł, bo musi doliczyć do kwoty brutto składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy i składkę emerytalną dla pracownika. Pracownik do ręki dostaje 2,4 tys. zł - z jego wynagrodzenia brutto zabiera mu się PIT i składki ZUS. To jest 1,7 tys. zł różnicy. Przy takiej konstrukcji ten system nie może funkcjonować w nieskończoność. W Polsce praca opodatkowana jest jak wódka _ - powiedział Gwiazdowski.

Jak dodał, siłą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. _ - W tym sektorze wytwarzanych jest prawie 70 proc. PKB i zatrudnionych jest ponad 70 proc. legalnie pracujących Polaków i oczywiście 100 proc. pracujących nielegalnie. Również 70 proc. firm sektora MSP finansuje rozwój z własnych środków. To potęga gospodarcza w skali europejskiej. Gdyby ten sektor miał swobodę działania, to nasz rozwój gospodarczy byłby o wiele szybszy _ - podkreślił.

Dlatego przedstawiciele ZPP przygotowali i przedstawili raport dotyczący warunków prowadzenia firm w Polsce. Powołują się w nim na najnowszą edycję raportu Banku Światowego Doing Business 2013, który poświęcony jest znoszeniu barier dla przedsiębiorczości. Wynika z niego m.in., że polski system podatkowy jest skomplikowany - w tym zestawieniu na 185 krajów Polska zajmuje 114. miejsce. _ - Polski przedsiębiorca musi spędzić 280 godzin w ciągu roku, wypełniając odpowiedni zestaw zeznań podatkowych _ - powiedział na konferencji ekspert Związku Michał Tomczyk.

Zwrócił też uwagę na to, że stawka podatku VAT w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. _ - Dla porównania w Niemczech wynosi 19 proc., w Hiszpanii 18 proc. Wiele problemów rodzi nadal skomplikowana konstrukcja prawna dotycząca zasad odprowadzania podatku - klasyfikacja towarów i usług - co sprawia, że mamy trudność w określaniu stawek podatkowych _ - podkreślił. Wskazał też, że polski przedsiębiorca czeka średnio ponad 680 dni na rozstrzygnięcie sporu przed sądem, gdy tymczasem średnia dla krajów OECD wynosi 510 dni, a najlepsi, jak Singapur czy Nowa Zelandia, mogą poszczycić się wynikiem na poziomie odpowiednio 150 oraz 216 dni.

Zdaniem ekspertów ZPP piętą achillesową polskiej gospodarki jest długi czas uzyskiwania pozwoleń na budowę. W rankingu Doing Business spośród 185 krajów w tej kategorii Polska zajęła 161. pozycję. Dla porównania Słowacja jest na 46. miejscu, Węgry - na 55., a Słowenia - na 61. Przykładowo - nowa inwestycja wymaga przeprowadzenia średnio 30 procedur, podczas gdy w Danii jest to 5. Stan ten nie zmienił się od 2007 roku. Nie dużo lepiej jest w rankingu łatwości zakładania firm - Polska zajmuje w nim 124. pozycję, gdy tymczasem Bułgaria jest na 57. miejscu, Węgry - na 52., a Słowenia - na 30.

Gwiazdowski zwrócił też uwagę na problemy sektora MSP z dostępem do kredytów. Wyjaśnił, że z jednej strony przedstawiciele sektora MSP mają obawy co do przyszłości sytuacji gospodarczej w kraju i nie mają zaufania do sektora finansowego, a z drugiej - nie mają zdolności kredytowej. Dodał, że problemy z otrzymaniem kredytów wynikają z tego, że banki wolą udzielać kredytów osobom fizycznym czy też sprzedawać instrumenty pochodne (np. opcje walutowe). _ Z punktu widzenia prezesa banku kupienie obligacji jest bezpieczniejsze niż udzielenie kredytu przedsiębiorcy. W bankach nie ma ludzi, którzy potrafią oceniać biznesplany. Dlatego bankierzy wolą sprzedawać opcje, wolą kupić obligacje, dlatego że nie muszą analizować biznesplanów _ - podsumował.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie nadal rośnie? Oto najnowsze dane Bezrobocie rejestrowane w grudniu wyniosło 13,4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Hiszpanie szukają pracy w byłych koloniach Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Guy Ryder wskazał na straszliwe dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii.
Tylu Polaków lubi swoją pracę. Co z zarobkami? Ogólne zadowolenie z wykonywanej pracy jest najsilniejsze wśród osób o najwyższych dochodach, m.in. wśród prywatnych przedsiębiorców i pracowników średniego szczebla.
Tagi: bezrobocie w polsce, zpp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz