Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Większa aktywizacja bezrobotnych

6
Podziel się:

Spółdzielnię socjalną będą mogły założyć trzy osoby, obecnie musi być ich pięć. Wzrośnie też wysokość wsparcia - informuje "Rzeczpospolita".

Większa aktywizacja bezrobotnych
(baranq/Shutterstock)

Łatwiej będzie można założyć spółdzielnię socjalną. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie. Projekt będzie gotowy pod koniec stycznia.

Na razie informacje na jego temat pojawiły się w wykazie prac rządu.

Resort pracy proponuje, by trzy osoby, a nie tak jak dziś pięć, mogły założyć spółdzielnię. Założycielami będą mogły być jednak tylko osoby fizyczne, a nie prawne. W późniejszym zaś terminie uzupełnią swój skład o dodatkowych dwóch członków. Spółdzielnie będą mogły zakładać także osoby z zaburzeniami psychicznymi. Muszą jednak stanowić nie mniej niż 30 proc. ogólnej liczby założycieli.

Projekt przewiduje też wsparcie z Funduszu Pracy dla bezrobotnych, a także osób do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadających status poszukujących pracy. Przyznane środki będą mogły przeznaczyć na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z jej podjęciem.

Wzrośnie też jednorazowe wsparcie na start z cztero- do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Przedsiębiorcy dostaną dofinansowanie za młodych pracowników

Na jakie zmiany przedsiębiorcy mogą liczyć już od nowego roku? Na prawie 27 tysięcy złotych dofinansowania do przyjętego młodego bezrobotnego. Ani Elżbieta Rafalska, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ani premier Beata Szydło nie zapowiedziały odwołania programu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Komorowski.

Zmiany zachęcają pracodawców do zatrudniania ludzi do 30 roku życia - w myśl przepisów pierwszeństwo będą miały osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

kraj
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Henryk
7 lat temu
a kto bezrobotnemu tą 6 krotność podżyruje? Już wiedzą?
Grzegorz_T
7 lat temu
Od dłuższego czasu mam wrażenie, że rząd myśli wyłącznie na JEDEN krok do przodu. Nie patrzy na skutki swoich decyzji. Ludzie BARDZO liczyli na obniżenie składki ZUS. Teraz rząd może zapomnieć o uruchomieniu małych/średnich działalności gospodarczych w oparciu o bezrobotnych. Przecież ludzie nie podłożą się jak świnia pod nóż ZUSowi. Zróbcie kampanię "Firma dla Ciebie" i zbadajcie np. za pomocą SMS kto chce otworzyć firmę, lecz blokuje go pazerność ZUSu. Zadajcie rozsądne 3 pytania, a może odpowiedź A, B lub C was uświadomi i pokaże co jest grane. Cykliczny program (np. 4 razy) "Firma dla Ciebie" propagowałby tę inicjatywę. SMS może być płatny. Treść SMS-a powinna zawierać rok urodzenia, pełne nazwisko. Po otrzymaniu zgłoszenia rząd będzie np. zobowiązany do wsparcia beneficjenta konkretną kwotą (na z góry określonych zasadach) LUB obciążeniem beneficjenta np. 5% od zysku firmy jako składka na ZUS w okresie 2-3 lat. Taką formę rozruchu działąlności mógłby otrzymać Polak tylko JEDEN raz. To taka moja autorska propozycja.
Ilon
7 lat temu
Głupi pomysł naprawde...mam 35 lat i co czym sie roznie od 30 latka...ojjj pis niestety macie tez głupie pomysly..
ZK590
7 lat temu
kolejny głupawy i bardzo drogi pomysł.
guyguy
7 lat temu
no oczywiscie przedsiebiorcy dostana 27tys zl za zatrudnienie mlodego do 30roku zycia!!!a co z tym co ma 31 lat i niemoze znalezc pracy???ma sie isc powiesic a czym sie rozni taki 30 lat a 31???co inne potrzeby ma czy inny rzoladek teraz to wiadomo ze beda woleli zatrudniac mlodych a zwalniac starszych bo dostana do nich doplate paranoja!!!!chory kraj i chorzy rzadzacy!!!