Notowania

kraj
03.01.2017 04:21

Większa aktywizacja bezrobotnych

Spółdzielnię socjalną będą mogły założyć trzy osoby, obecnie musi być ich pięć. Wzrośnie też wysokość wsparcia - informuje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(baranq/Shutterstock)

Łatwiej będzie można założyć spółdzielnię socjalną. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie. Projekt będzie gotowy pod koniec stycznia.

Na razie informacje na jego temat pojawiły się w wykazie prac rządu.

Resort pracy proponuje, by trzy osoby, a nie tak jak dziś pięć, mogły założyć spółdzielnię. Założycielami będą mogły być jednak tylko osoby fizyczne, a nie prawne. W późniejszym zaś terminie uzupełnią swój skład o dodatkowych dwóch członków. Spółdzielnie będą mogły zakładać także osoby z zaburzeniami psychicznymi. Muszą jednak stanowić nie mniej niż 30 proc. ogólnej liczby założycieli.

Projekt przewiduje też wsparcie z Funduszu Pracy dla bezrobotnych, a także osób do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadających status poszukujących pracy. Przyznane środki będą mogły przeznaczyć na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z jej podjęciem.

Wzrośnie też jednorazowe wsparcie na start z cztero- do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Przedsiębiorcy dostaną dofinansowanie za młodych pracowników

Na jakie zmiany przedsiębiorcy mogą liczyć już od nowego roku? Na prawie 27 tysięcy złotych dofinansowania do przyjętego młodego bezrobotnego. Ani Elżbieta Rafalska, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ani premier Beata Szydło nie zapowiedziały odwołania programu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Komorowski.

Zmiany zachęcają pracodawców do zatrudniania ludzi do 30 roku życia - w myśl przepisów pierwszeństwo będą miały osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Tagi: kraj, praca, bezrobocie, pap, "Rzeczpospolita", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2017

IlonGłupi pomysł naprawde...mam 35 lat i co czym sie roznie od 30 latka...ojjj pis niestety macie tez głupie pomysly..

04-01-2017

Grzegorz_TOd dłuższego czasu mam wrażenie, że rząd myśli wyłącznie na JEDEN krok do przodu. Nie patrzy na skutki swoich decyzji. Ludzie BARDZO liczyli na … Czytaj całość

03-01-2017

guyguyno oczywiscie przedsiebiorcy dostana 27tys zl za zatrudnienie mlodego do 30roku zycia!!!a co z tym co ma 31 lat i niemoze znalezc pracy???ma sie isc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)