Notowania

leki
19-07-2018 (07:37)

Szczepionki dla dzieci muszą trafić do kosza. Ministerstwo wydało na nie prawie pół miliona

Najpierw resort zdrowia nagle zmienił stosowane szczepionki przeciw pneumokokom. Teraz okazuje się, że wybrane przez ministerstwo wtedy szczepionki zalegają w magazynach i nie mogą być już stosowane. Przepadło w ten sposób niemal pół miliona zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)
- Najpierw był ekspresowy przetarg, potem szczepionki trafiły do kosza - opisuje dziennik

- Na początku lipca w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemilogicznych było ponad 5 tys. sztuk szczepionki PCV10 z datą ważności 30.06.2018 r. To oznacza, że będą musiały one trafić do kosza - czytamy w "Fakcie". A szczepionki były warte ponad 443 tys. zł.
Czemu nie wykorzystano aż tylu szczepionek? - zastanawia się dziennik. Zauważa też, że obecnie w dyspozycji bazy ministerstwa jest ponad 800 tys. sztuk tej szczepionki, więc niewykluczone,że jeszcze więcej z nich trafi do kosza.

Liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej granicy krytycznej. Grozi nam epidemia odry. Zobacz wideo:

"Fakt" przypomina, że na szczepionkę PCV10 zdecydował się pod koniec 2016 r. ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Według dziennika, nowy przetarg był zorganizowany w ekspresowym tempie. Nowe szczepionki były nieco tańsze od dotychczas stosowanych PCV13, za to dawały mniejszą ochronę. - Nowe szczepionki produkowano dodatkowo w Singapurze, na co była wymagana specjalna zgoda od ministerstwa - czytamy w dzienniku.

* * * * * * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * * * * * *

Tagi: leki, szczepionki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2018

piadanie trafią do kosza tylko zaszczepi się żołnierzy ,więźniów i wszystkich w szpitalach ,tak jak było z trefnymi konserwami

19-07-2018

GrubasRadziwiłł jak słyszę to nazwisko bierze mnie na mdłości

19-07-2018

Pinkostatnio w telewizorni jakiś ekspert zaczął namawiać do szczepienia pneumokokami kobiet w ciąży i seniorów, więc pewnie ktoś ma plan, jak tu tej kasy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)