Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Białoruś: Biełtransgaz wart nawet 4 mld dolarów

0
Podziel się:

Holenderski bank ABN Amro wycenił operatora sieci gazociągów na Białorusi na 3,5-4 mld dolarów - poinformował dziennik rosyjski "Wiedomosti".

Poprzedniego dnia białoruski wiceminister gospodarki Oleh Mielnikou ujawnił, że wycena dokonana przez ABN Amro "jest bliska 3,5 mld USD".
_ Połowę Biełtransgazu zamierza kupić rosyjski Gazprom, przyjmując udziały w koncernie jako część zapłaty za dostawy gazu na Białoruś. _
Rozmowy w sprawie utworzenia spółki, która będzie zarządzać liczącą 7 tys. km siecią gazociągów na Białorusi Gazprom i Biełtransgaz prowadzą od 2003 roku. Nie potrafią jednak porozumieć się co do wartości białoruskiej firmy.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oznajmił niedawno, że Biełtransgaz jest wart 10-12 mld USD, "a według niektórych ocen nawet 17 mld". Według nieoficjalnych informacji, strona rosyjska mówiła o 2 mld USD.

Rosja wywiera presję

_ Bank ABN Amro zakończył niezależną wycenę w listopadzie. Treść jego raportu jest jednak utrzymywana w tajemnicy. _Od powstania wspólnego przedsiębiorstwa Gazprom uzależnia cenę gazu dostarczanego Białorusi. Na razie rosyjski monopolista domaga się, aby w 2007 roku Mińsk płacił cenę rynkową - 200 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W tym roku Białoruś płaci 46,68 USD.

Prezydent Władimir Putin ogłosił we wtorek po spotkaniu z Łukaszenką w Mińsku, że strony doszły do porozumienia w sprawie sprzedaży Gazpromowi połowy Biełtransgazu, zapewne jeszcze w tym roku. Dodał, że udziałami w firmie Mińsk ureguluje część należności za rosyjski gaz.

Będzie zgoda, potanieje gaz

Rosyjscy eksperci wyliczyli, że jeśli cena 3,5-4 mld dolarów zostanie zaakceptowana, to Białoruś będzie mogła przez 1-1,5 roku kupować gaz nie po 200 USD, jak żąda Gazprom, lecz po 120-140 dolarów, do czego Mińsk już się faktycznie przygotowuje. Sąsiednia Ukraina płaci 130 USD.

_ W 2007 roku Białoruś chce kupić w Rosji 21 mld metrów sześciennych gazu. _Gazprom jest już właścicielem białoruskiego odcinka gazociągu jamalskiego, transportującego gaz głównie do Niemiec. Rurami Biełtransgazu gaz płynie również m.in. do Polski, na Litwę, Łotwę i Ukrainę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)