Notowania

białoruś
03.10.2012 10:11

Białoruś coraz droższa. Czwarta podwyżka cen paliwa w tym roku

Łącznie od stycznia ceny wzrosły o ponad 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(striatic/CC/Flickr)

Łącznie od stycznia jego ceny wzrosły o ponad 20 procent. O podwyżce poinformował białoruski koncern naftowy Biełnieftiechim.

Litr benzyny 92-oktanowej będzie teraz kosztować 6950 rubli białoruskich (2,61 zł), czyli o 22 proc. więcej niż w styczniu, 95-oktanowej - 7500 rubli (2,81 zł), co oznacza wzrost o 23 proc., a litr oleju napędowego - 7650 rubli (2,87 zł), wzrost o 21 proc.

Najbardziej podrożała benzyna Normal-80, która będzie teraz kosztować 6750 rubli (2,51 zł) za litr, o 180 proc. więcej niż na początku roku. Tak znaczną podwyżkę tego paliwa Biełnieftiechim tłumaczy jego szkodliwością dla środowiska.

- _ Rewizja cen na produkty naftowe została dokonana w związku ze wzrostem ceny na surowiec naftowy (o 19 proc. w porównaniu z czerwcem 2012 roku, kiedy doszło do poprzedniej korekty cen produktów naftowych), a także w celu stopniowego zbliżenia cen na towary w krajach Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu) oraz zwiększenia efektywności białoruskich rafinerii w celu zagwarantowania dalszej modernizacji produkcji _ - oznajmił koncern w oświadczeniu.

Z powodu różnicy cen paliwa na Białorusi i w krajach UE handel benzyną jest jednym ze źródeł dodatkowych dochodów mieszkańców stref przygranicznych Białorusi. Aby go ograniczyć, od listopada 2011 roku wprowadzono przepisy zezwalające na przekraczanie granicy tym samym samochodem najwyżej raz na osiem dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest szansa na tańsze paliwo. Politycy chcą... Francja prowadzi rozmowy z USA i Wielką Brytanią w sprawie ewentualnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy w celu obniżenia jej cen.
Złe wieści dla kierowców. Podali nowe ceny PKN Orlen i Grupa Lotos ogłosiły dziś nowe stawki hurtowe za benzynę i diesla. Paliwa drożały w tym roku już ponad 120 razy.
Benzyna nie będzie drożeć? Sprawdź prognozę Pojawił się czynnik, który może powstrzymać wzrosty cen na stacjach benzynowych.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz