Notowania

gospodarka białorusi
17.06.2011 16:15

Białoruś dostanie tajemnicze miliardy

Jeśli wszystko się powiedzie dostaniemy wkrótce 10-12 miliardów dolarów - zapowiada prezydent Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

*Jeśli wszystko się powiedzie, to Białoruś otrzyma wkrótce 10-12 miliardów dolarów - oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Nie wyjaśnił jednak, skąd te pieniądze mają pochodzić i za co Białoruś ma je otrzymać. *

_ - To będą już nasze pieniądze, nie kredyty _ - podkreślił Łukaszenka, po czym dodał: _ Na razie po prostu nie chcę o tym mówić _.

Prezydent zapewniał, że Białoruś nie odejdzie od obecnego _ społeczno-gospodarczego modelu rozwoju _ - informują białoruskie media. Pytany o pojawiające się w niektórych mediach przestrogi, że obecny model funkcjonowania Białorusi może się zawalić, oświadczył: _ Nigdy on nie upadł i nigdy nie upadnie. Socjalno-gospodarczy model rozwoju białoruskiego państwa przetrwa. Nie odstąpimy od niego ani na jotę, ani na jeden krok _ - oświadczył.

Łukaszenka obwinił dziennikarzy o sztucznewywołanie kryzysu gospodarczego w kraju. _ - W tym procesie paniki, jaka powstała w naszym kraju, dużą rolę odegrali dziennikarze. Niepokój na rynku konsumenckim powstawał przy aktywnym udziale niektórych mediów _ - podkreślił.

_ - Teraz próbuje się rozbić Białoruś trochę innymi metodami, między innymi za pośrednictwem tego śmietnika, jakim jest internet. To nowe podejście, które już zyskało aprobatę w niektórych państwach _ - powiedział. - _ Już stoją i się ślinią, żebyśmy jak najszybciej upadli. Ale do tego nie dojdzie _ - zapewnił Łukaszenka.

_ - Ludzie martwią się dzisiaj, że ceny są wysokie, że niektórym brakuje towarów z importu. Ale mamy co jeść. A że nie wystarcza pieniędzy? Za kilka miesięcy wyjdziemy z tej sytuacji. Ale najważniejsze, że sami możemy produkować. A jeśli w ogóle dojdzie do katastrofy, zamkniemy granice i będziemy kupować tylko to, co będzie nam potrzebne _ - oznajmił.

Białoruś znajduje się obecnie w najgłębszym kryzysie finansowym od dojścia Łukaszenki do władzy 17 lat temu - ma ogromny deficyt handlowy i niedobór dewiz. Pod koniec maja władze były zmuszone do zdewaluowania rubla białoruskiego wobec dolara o 56 proc. Wiele towarów - w tym paliwo i papierosy - bardzo podrożało.

Łukaszenka wskazywał, że dewaluacja ma także swoje dobre strony - jest korzystna dla gospodarki zorientowanej na eksport. Twierdził też, że na Białorusi nie ma kryzysu. _ - Kryzys jest wtedy, kiedy zamyka się przedsiębiorstwa i wyrzuca ludzi na ulicę _ - powiedział prezydent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t21527.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gazem;lzawiacym;w;kierowcow;na;bialorusi,255,0,849919.html) Gazem łzawiącym w kierowców. Na Białorusi Białoruska milicja gazem łzawiącym rozpędziła demonstrację kierowców na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t84613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;paliwa;na;bialorusi;w;gore;o;30;proc;,176,0,846256.html) Ceny paliwa na Białorusi w górę o 30 proc. Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim podniósł ceny na benzynę i olej napędowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;walczyc;z;kryzysem;ale;bez;reform,155,0,845723.html) Chcą walczyć z kryzysem, ale bez reform Rząd Białorusi opublikował w weekend tajny dotąd plan walki z kryzysem walutowym i gospodarczym.
Tagi: gospodarka białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz