Notowania

kryzys na białorusi
01.05.2011 08:34

Białoruś: Firmy tracą przez brak walut

Z powodu problemów na rynku walutowym białoruskie firmy wysłały na przymusowy urlop 600 tys. ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redjar/CC/Flickr)

Z powodu problemów na rynku walutowym białoruskie firmy wysłały na przymusowy urlop 600 tys. ludzi, a niektóre z nich nie pracują już dwa miesiące - pisze _ Komsomolskaja Prawda _, cytując oceny ekspertów dotyczące sfery małego i średniego biznesu.

Brak walut zagranicznych na rynku uderzył przede wszystkim w producentów, którzy nie mogą rozliczyć się za wyposażenie, materiały i części - wyjaśnia gazeta. - _ Znam przypadek firmy, która, by nie stracić reputacji, kupiła dolary w banku łotewskim, po 7 tys. rubli _ (oficjalny kurs białoruskiego Banku Narodowego to niewiele ponad 3 tys. rubli za dolara) - mówi gazecie szef stowarzyszenia przedsiębiorców Uładzimir Kariahin. Stracili też importerzy - _ Komsomolskaja Prawda _ pisze, że oddziały handlowe firm sprowadzających różne towary z zagranicy nie pracują już prawie dwa miesiące.

Pracy nie wstrzymują przedstawicielstwa firm zagranicznych. Wiele z nich prosi swoje główne biura za granicą, by pozwoliły im wypłacać pensje w dewizach. Nie wiadomo jednak, jakim kursem się posługiwać: oficjalny kurs już nie odpowiada rzeczywistości, ale inwestorzy zagraniczni nie chcą też posługiwać się kursem czarnorynkowym obcych walut - wskazuje gazeta.

_ Komsomolskaja Prawda _ podkreśla, że w tej sytuacji przedsiębiorcy oczekują od rządu i Banku Narodowego podjęcia decyzji. - _ Dewaluacja, przejście na rubel rosyjski, na euro, na cokolwiek - tylko rozwiążcie problem. Albo powiedzcie wprost - wyjeżdżajcie do Rosji i tam rejestrujcie swój biznes _ - pisze gazeta. Dziennik zauważa, że 600 tysięcy ludzi to mniej więcej jedna trzecia mieszkańców stolicy Białorusi - Mińska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/setki;tysiecy;na;urlopy;przez;brak;walut,7,0,820999.html) Setki tysięcy na urlopy. Przez brak walut Białoruskie firmy wstrzymują produkcję. Niektóre nie pracują już dwa miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;nie;chce;unii;celnej;z;rosja,117,0,817013.html) Ukraina nie chce unii celnej z Rosją Do wstąpienia do rosyjsko-białorusko-kazachskiej unii celnej zachęca Ukrainę premier Rosji Władimir Putin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/wzrost;cen;na;bialorusi;nawet;o;100;procent,151,0,815511.html) Wzrost cen na Białorusi nawet o 100 procent Cena papieru toaletowego i proszku do prania podskoczyła niemal dwukrotnie, kasz i oleju - prawie o połowę.
Tagi: kryzys na białorusi, białoruś, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz