Notowania

kryzys na białorusi
04.08.2011 19:23

Białoruś: Kryzys zmusza do podwyżek

Na Białorusi wzrosły średnio o 10 proc. stawki opłat dla ludności za gaz i ogrzewanie - podała niezależna gazeta internetowa Biełorusskije Nowosti.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Na Białorusi wzrosły średnio o 10 proc. stawki opłat dla ludności za gaz i ogrzewanie - podała niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _. W Mińsku od dziś podrożały bilety na transport miejski.

Koszty gazu i ogrzewania zostały podniesione decyzją Rady Ministrów od 1 sierpnia. Bilety na transport miejski w Mińsku drożeją do 950 rubli (ok. 50 groszy), jest to jednak druga podwyżka w tym roku. W marcu ich cenę podniesiono z 700 do 850 rubli. Od początku roku wzrosły na Białorusi kilkakrotnie ceny benzyny.

Koszty opłat komunalnych i transportu są na Białorusi względnie niskie. Jednak majowa dewaluacja, po której rubel stracił na wartości ponad 50 proc. w stosunku do dolara, zmniejszyła wartość pensji, emerytur i oszczędności, a ceny wielu towarów wzrosły.

gudmd.haralds/CC/Flick**Jak podała w ostatnich dniach prasa białoruska, wzrosły również koszty płatnych miejsc na uczelniach wyższych. Wysokość opłat różni się zależnie od kierunku i uczelni, na niektórych trzeba teraz będzie zapłacić nawet o 50 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Białoruś boryka się w ostatnich miesiącach z kryzysem walutowym, wysoką inflacją, wzrostem cen i spadkiem rezerw walutowych.

Opozycyjni ekonomiści upatrują przyczyny tych problemów w polityce gospodarczej ostatnich lat oraz w podwyżkach płac i świadczeń socjalnych pod koniec zeszłego roku, przed wyborami prezydenckimi, w których obecny prezydent Alaksandr Łukaszenka ubiegał się o czwartą kadencję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t94076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraincy;protestuja;przeciw;podwyzkom,171,0,832683.html) Ukraińcy protestują przeciw podwyżkom Protestujący zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, 14 czerwca znów zbiorą się przed Radą i będą się domagać ustąpienia premiera Azarowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duda;trzeba;podjac;walke;z;drozyzna,192,0,825792.html) Duda: Trzeba podjąć walkę z drożyzną Rząd lekceważy rosnące koszty utrzymania i bagatelizuje biedę obejmującą coraz więcej Polaków - twierdzi przewodniczący _ NSZZ Solidarność _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;za;nasza;lojalnosc;oczekujemy;podwyzek,200,0,813256.html) Czujko: Za naszą lojalność oczekujemy podwyżek W kryzysie firmy wymagały od pracowników poświęcenia. Czy się odwdzięczą?
Tagi: kryzys na białorusi, białoruś, drożyzna, ceny, podwyżki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz