Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś łamie embargo. Wysyła śmigłowce

0
Podziel się

Mińsk, pomimo zakazu ONZ eksportuje broń do Wybrzeża Kości Słoniowej - oskarża Ban Ki Mun.

Białoruś łamie embargo. Wysyła śmigłowce
(Remy Steinegger/CC/World Economic Forum)
bEhavntx

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył, że Mińsk naruszył międzynarodowe embargo na eksport broni, nałożone na Wybrzeże Kości Słoniowej, wysyłając do tego kraju trzy śmigłowce szturmowe przeznaczone dla wojsk wiernych Laurentowi Gbagbo.

Jak podało w nocy z niedzieli na poniedziałek biuro Ban Ki Muna, _ z głębokim zaniepokojeniem dowiedział się on, że trzy śmigłowce szturmowe i związane z nimi materiały pochodzące z Białorusi zostały podobno dostarczone do Jamusukro dla sił _ Gbagbo.

Pierwsza przesyłka - jak twierdzi ONZ - dotarła prawdopodobnie dziś wieczorem, a kolejne loty są zaplanowane na jutro. To poważne naruszenie embarga obowiązującego wobec Wybrzeża Kości Słoniowej od 2004 roku.

bEhavntz

_ - Na naruszenie natychmiast zwrócono uwagę komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ odpowiedzialnego za sankcje wobec Wybrzeża Kości Słoniowej _ - podało biuro, dodając, że wezwało radę do przeprowadzenia pilnego posiedzenia.

Jak napisano w oświadczeniu, Ban _ domaga się pełnego przestrzeganie embarga na broń _ i ostrzega zarówno dostawcę uzbrojenia, jak i Gbagbo, iż _ w odpowiedzi na łamanie embarga podjęte zostaną odpowiednie działania _.

Wybrzeże Kości Słoniowej. Polityka prowadzi do paraliżu. Zobacz reportaż France24 English:

Szef ONZ zalecił też siłom pokojowym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, by obserwowały sytuację i podjęły wszelkie niezbędne działania, w ramach swojego mandatu, by zapewnić, że dostarczone wyposażenie nie zostanie przygotowane do użycia.

Gbagbo, który od lat sprawował władzę na Wybrzeżu Kości Słoniowej, po przegranych wyborach prezydenckich przeprowadzonych pod koniec listopada odmówił przekazania władzy uznawanemu przez społeczność międzynarodową za zwycięzcę Alassane Ouattarze. Obecnie siły pokojowe ONZ w tym kraju przez 24-godziny na dobę czuwają nad bezpieczeństwem Ouattary, który musi przebywać na terenie silnie strzeżonego hotelu.

bEhavntF
bEhavnua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)