Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Sondaż: poparcie dla Łukaszenki wciąż wyższe niż dla rywali

0
Podziel się:

Poparcie dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki wynosi obecnie 31,5 procent i nadal zdecydowanie przekracza poparcie dla jego rywali z opozycji.

Białoruś: Sondaż: poparcie dla Łukaszenki wciąż wyższe niż dla rywali
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Poparcie dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki wynosi obecnie 31,5 procent i nadal zdecydowanie przekracza poparcie dla jego rywali z opozycji - wykazał opublikowany dziś sondaż niezależnego ośrodka badawczego NISEPI.

Łukaszenkę nadal popiera niemal tyle samo respondentów co we wrześniu 2012 r. (wtedy było to 31,6 proc.), ale najpopularniejsi przywódcy opozycji - lider opozycyjnego ruchu _ Europejska Białoruś _ Andrej Sannikau, który w październiku otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii, oraz szef kampanii _ Mów Prawdę! _ Uładzimir Nikalajeu - mogą liczyć jednie na odpowiednio 4,8 oraz 4,6 proc. poparcia.

Poparcie dla następnych w kolejności Mikoły Statkiewicza, odbywającego wyrok sześciu lat kolonii karnej za _ organizację masowych zamieszek _ podczas demonstracji w Mińsku po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. oraz szefa opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatola Labiedźki deklaruje tylko 1,1 oraz 0,9 proc. ankietowanych.

Prezydentowi nie ufa 49,1 proc. respondentów, a więc nieco więcej niż mu ufa (39,1 proc.). Właśnie to jego oraz rząd najwięcej badanych obwinia o obecny kryzys w kraju (odpowiednio 41 i 39,1 proc.).

Jednakże na pytanie o to, kto może pomóc Białorusi wyjść z kryzysu, najwięcej ankietowanych (34,1 proc.) odpowiada, że właśnie Łukaszenka. Kolejne miejsca zajmują przedsiębiorcy (28,8 proc.), Rosja (24 proc.) i Zachód (20,7 proc.). Tylko 8,6 proc. pokłada w tej kwestii nadzieję w opozycji.

Pytani o to, jak powinna postępować białoruska opozycja, najwięcej (35 proc.) badanych odpowiada, że _ proponować rządowi dialog _, a nieco mniej (33,4 proc.), że _ domagać się ustąpienia prezydenta _. Tylko 3,1 proc. wybrało opcję _ organizować działania zbrojne czy rewolucję _.

Sondaż nie wykazał także istotnych zmian w stosunku do września 2012 r., jeśli chodzi o geopolityczny wybór Białorusinów. Za przystąpieniem do UE opowiada się 43,4 proc. ankietowanych, zaś za zjednoczeniem z Rosją 37,7 proc. (we wrześniu odpowiednio 44,1 oraz 36,2 proc.). W czerwcu 2012 r. proporcje te były odwrotne: za wejściem do UE głosowało 40 procent badanych, a za zjednoczeniem z Rosją 44 proc.

Ośrodek NISEPI jest zarejestrowany w Wilnie, ale prowadzi badania opinii publicznej na Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka grozi palcem i zwalnia dyrektora Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził niezadowolenie z pracy rządu Michaiła Miasnikowicza.
UE "wrzuciła do grobów tysiące ludzi"? Prezydent Białorusi znów w ostrych słowach zaatakował Unię Europejską.
Białoruś ostrzega Rosję. Może zwrócić się do... Jeżeli Rosja odpowie negatywnie na prośbę zwiększenia dostaw ropy do Białorusi, władze tego kraju mogą podjąć decyzję o wznowieniu zakupu paliwa od innych producentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)