Notowania

białoruś
01.07.2011 11:26

Białoruś winduje cła na auta z zagranicy

Mińsk podniósł je do poziomu ceł rosyjskich. Oznacza to, że ceny niektórych marek samochodów wzrosną co najmniej o 100 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/Flickr)

Na Białorusi zaczęły obowiązywać od piątku wyższe cła na samochody sprowadzane z zagranicy. Białoruś podnosi je do poziomu ceł rosyjskich, zgodnie z umowami w ramach Unii Celnej. Oznacza to, że ceny niektórych marek samochodów wzrosną co najmniej o 100 procent.

_ Dla obywateli Białorusi kupowanie samemu za granicą i wwożenie do kraju zagranicznych aut osobowych praktycznie traci sens _ - pisze niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

Stawki celne wzrosły średnio czterokrotnie. Białoruś podniosła je do poziomu stawek obowiązujących w Unii Celnej, którą tworzy wraz z Rosją i Kazachstanem. Faktycznie za podstawę przyjęto stawki obowiązujące w Rosji, która chroni interesy swoich producentów aut.

Według przykładów podawanych przez _ Biełorusskije Nowosti _ koszt oclenia samochodu z 2003 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 2 tys. cm sześc. wynosił do tej pory 800 euro. Teraz wzrośnie do 9600 euro. Dla samochodów nowszych, trzyletnich czy pięcioletnich z takim samym silnikiem cło wzrośnie z 800 do 5400 euro.

O podniesieniu stawek wiadomo było już dawno, dlatego w poprzednich miesiącach Białorusini masowo sprowadzali auta z zagranicy. Według danych służb celnych w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku do kraju wwieziono ponad 130 tys. samochodów, podczas gdy w ciągu całego poprzedniego roku wwieziono 190 tys. aut. Tuż przed wejściem w życie nowych stawek na białoruskich przejściach granicznych tworzyły się ogromne kolejki ludzi sprowadzających używane samochody.

Władze Białorusi upatrywały w gwałtownym wzroście kupowanych aut jedną z przyczyn kłopotów gospodarczych kraju. Prezydent Alaksandr Łukaszenka winił kupujących samochody za wywożenie z kraju dewiz, co według niego spowodowało ich deficyt i problemy na rynku walutowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t139544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorusini;wciaz;bez;rosyjskiego;pradu,221,0,863453.html) Białorusini wciąż bez rosyjskiego prądu Mińsk co prawda spłacił pierwszą transzę długu za dostawy, jednak zdaniem Rosjan pojawiły się problemy techniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;armia;sie;unowoczesnia,181,0,860853.html) Białoruska armia się unowocześnia Białoruskie firmy zbrojeniowe opracowują modele nowych samolotów bezzałogowych.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz