Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruska energetyka dotowana przez Rosję

0
Podziel się:

Rosja wspomogła w zeszłym roku białoruski sektor energetyczny sumą 10 miliardów dolarów. To 16 procent PKB Białorusi.

Białoruska energetyka dotowana przez Rosję
(Kacharava/iStockphoto)

Opozycyjny tygodnik _ Nasza Niwa _, powołując się na oceny specjalistów Instytutu Gospodarki Narodowej Akademii Nauk pisze, że dzięki importowi bezcłowej ropy z Rosji Białoruś zarobiła 4 miliardy 600 milionów dolarów.

Z kolei na otrzymywaniu taniego gazu Białoruś zyskała 5 miliardów 300 milionów dolarów. Białoruscy eksperci oparli swoje szacunki oparli na cenach porównawczych. Dla przykładu Białoruś w 2012 roku kupowała rosyjski gaz po 168 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a sąsiednia Ukraina - po 430 dolarów.

Tygodnik _ Nasza Niwa _ pisze, że _ na świecie nie ma drugiego przykładu tak szczodrego wsparcia jednego państwa przez drugie _. Autor artykułu zauważa, że pewne ograniczenie rosyjskich subsydiów w latach 2009-2011 doprowadziło do gwałtownego wzrostu zadłużenia zagranicznego Białorusi i głębokiego kryzysu finansowego w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nastroje inwestorów coraz lepsze Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej na najbliższe pół roku wzrósł niemal o jedną trzecią.
Rosja nie przepuści Ukrainie. Jest zbyt ważna Dla Rosji kluczowe jest zabezpieczenie najtańszych dróg transportu, które wiodą przez Ukrainę i dlatego stara się o kontrolę ukraińskiego systemu gazociągów tranzytowych.
Rosyjsko - amerykańska wojna walutowa? Część rosyjskich parlamentarzystów chce wpisać amerykańskie dolary na "czarną listę".
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)