Notowania

kryzys na białorusi
21.07.2011 06:59

Białoruski rząd: Nie będzie podwyżki cen cukru

Łukaszenka walczy z kryzysem na Białorusi. Przede wszystkim zapewnieniami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jeff Keen/CC/Flickr)

Białoruskie ministerstwa handlu oraz gospodarki oznajmiły dziś, że nieprawdziwe są pogłoski o rychłej podwyżce ceny cukru, pod których wpływem mieszkańcy Mińska znów zaczęli go wykupywać w sklepach.

Według tych pogłosek, cena cukru ma wzrosnąć z 5 tys. rubli (około 2,8 zł) za kilogram do 7 tys. rubli (około 3,9 zł). Jak podaje Radio Swaboda, w niektórych sklepach sprzedawcy przyznają, że w jeden dzień sprzedali tyle cukru, ile zwykle w ciągu tygodnia.

Ministerstwo Gospodarki zapewniło, że nie ma żadnej decyzji o podwyżce cen cukru i w najbliższym czasie resort nie planuje przygotowania takiej decyzji. Informacje o zmianie cen nie dotarły też do zakładów Biełbakaleja, które zajmują się pakowaniem cukru i jego sprzedażą detaliczną.

Fala wzmożonego popytu na cukier i inne podstawowe produkty była jednym z sygnałów poważnych kłopotów gospodarczych, w jakie w ostatnich miesiącach popadła Białoruś. Ludzie wykupywali towary w obawie przed wzrostem cen i osłabieniem wartości pieniądza, co rzeczywiście nastąpiło - w maju Bank Narodowy przeprowadził dewaluację rubla o ponad 50 procent.

Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat od stycznia do czerwca sprzedano na Białorusi 97,8 tys. ton cukru, co oznacza wzrost o ponad 53 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialorus;winduje;cla;na;auta;z;zagranicy,155,0,864155.html) Białoruś winduje cła na auta z zagranicy Mińsk podniósł je do poziomu ceł rosyjskich. Oznacza to, że ceny niektórych marek samochodów wzrosną co najmniej o 100 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t75502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;racjonuja;cukier;-;przez;polakow,107,0,812651.html) Niemcy racjonują cukier - przez Polaków Cukier jest tańszy za Odra, dlatego wielu Polaków kupuje gow niemieckich sklepach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t135932.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cenami;cukru;powinna;zajac;sie;unia,220,0,801244.html) Cenami cukru powinna zająć się Unia Politycy PiS nadal forsują projekt "dodatku drożyźnianego". Koalicja mówi o komunistycznych wymysłach.
Tagi: kryzys na białorusi, cukier, ceny, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz