Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bieda w Polsce. GUS pokazuje co się zmieniło

0
Podziel się:

Na ubóstwo najczęściej narażeni są mieszkańcy północnych i wschodnich regionów Polski, a w szczególności... .

Bieda w Polsce. GUS pokazuje co się zmieniło
(Wasyluk/REPORTER)

Ubóstwem w Polsce najbardziej zagrożone są osoby bezrobotne, rodziny wielodzietne. Grupą silnie zagrożoną biedą są także dzieci i młodzież.

Z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że choć 2012 rok w porównaniu z 2011-tym nie przyniósł radykalnych zmian w ogólnej sytuacji materialnej Polaków, to zauważono pewne zmiany w przypadku niektórych grup ludności.

W ubiegłym roku wzrósł odsetek ubogich wśród rodzin mających co najmniej czworo dzieci, wśród rodzin niepełnych, a także gospodarstw domowych z dziećmi niepełnosprawnymi, ale zaobserwowano spadek zagrożenia ubóstwem wśród rolników. W tym przypadku trzeba pamiętać jednak o dużych wahaniach dochodów tej grupy w poszczególnych latach - dodają autorzy raportu.

Zaznaczają, że na ubóstwo najczęściej narażeni są mieszkańcy północnych i wschodnich regionów Polski, a w szczególności województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Podobnie, jak w latach poprzednich zjawiskiem tym najczęściej dotknięci są mieszkańcy wsi, a najrzadziej mieszkańcy miast. Na zagrożenie ubóstwem wpływa wykształcenie. Wyższe prawie całkowicie odsuwa to ryzyko.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy bogatsi niż Węgrzy, Słowacy i Czesi? Większość Polaków (63 proc.) uważa, że w 2013 r. ich sytuacja ekonomiczna się nie zmieni; 18 proc. przewiduje poprawę, a 19 proc. pogorszenie
Polska za Portugalią, Włochami i Hiszpanią Portugalczycy najczęściej w Europie opiekują się swoimi wiekowymi krewnymi - wynika z międzynarodowych badań przeprowadzonych w 19 krajach Unii. Polacy plasują się poniżej średniej.
Polska spada w rankingu technologicznym Teraz zajmujemy 12 miejsce w światowym rankingu polityk rządowych mających wpływ na rozwój technologii cloud computingu. To o jedno miejsce niżej niż przed rokiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)