Notowania

Biedronka w Świeciu działała mimo zakazu handlu. Inspekcja pracy: doszło do złamania prawa

W niedzielę 18 marca Biedronka w budynku dawnego dworca PKS w Świeciu była otwarta nielegalnie. Tak stwierdził Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, który przeprowadził w tym sklepie kontrolę. Potwierdził to w rozmowie z money.pl Waldemar Adametz z bydgoskiej inspekcji pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
Tak wygląda będąca kością niezgody Biedronka w Świeciu.

Kontrola została zakończona w poniedziałek - powiedział Adametz. Zdaniem inspekcji Biedronka była otwarta niezgodnie z prawem. Teraz postępowanie w tej sprawie będzie kontynuowane i może się skończyć karą dla sklepu - jeśli sprawa trafi do sądu, może to być nawet 100 tys. zł.

O aferze wokół otwarcia Biedronki w Świeciu 18 marca pisaliśmy już wcześniej. -Mamy pewne uwagi do obiektu w Świeciu - mówił 23 marca Adametz. O tym, że właściciel sieci, Jeronimo Martins, zamierza otworzyć ten sklep, pisaliśmy jako pierwsi.

Podczas pierwszej niedzieli z zakazem handlu - czyli 11 marca - Biedronka otworzyła pięć sklepów na dworcach kolejowych. Pozwalają na to wyjątki w przepisach o zakazie handlu - sklepy mogą działać na dworcach. Następnej niedzieli, 18 marca, sieć zdecydowała się otworzyć kolejne dwa sklepy - na dworcu kolejowym we Wrocławiu i w budynku dawnego dworca autobusowego w Świeciu.

I to właśnie ten ostatni wzbudził najwięcej kontrowersji. Choć mieści się on w budynku dawnego dworca, na którym nadal jest napis "dworzec autobusowy", to w środku nie ma ani dyspozytorni, ani kas biletowych, ani poczekalni. Dworzec autobusowy jest de facto obok. Wiaty, gdzie pasażerowie mogą czekać na autobus, znajdują się na zewnątrz. Dlatego inspekcja pracy uznała, że sklep nie może być otwarty w niedziele objęte zakazem handlu.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedziele. "Sklepom rykoszetem oberwie się w poniedziałek"

"W naszej ocenie obiekt, w którym się znajduje, spełnia określone w ustawie wymogi dworca" - podkreśla biuro prasowe Jeronimo Martins w przesłanym nam komunikacie. "Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia statusu tego budynku w dialogu z właściwymi instytucjami publicznymi, sklep w tej lokalizacji w kolejne niedziele objęte zakazem handlu pozostanie nieczynny" - dodaje.

Sklep w Świeciu mieści się w budynku po dworcu autobusowym

Z decyzji inspekcji pracy zadowoleni są związkowcy z NSZZ Solidarność'80 w Biedronce. - Bardzo się cieszymy, że firma została zmuszona do zamknięcia tego sklepu. Jako partner społeczny namawiamy, żeby nie otwierała żadnego z nich - mówi w rozmowie z money.pl Robert Jacyno z tego związku.

Jak tłumaczy, Biedronek w Polsce jest 2823. Otwieranie kilku sklepów nie ma żadnego ekonomicznego sensu. Za to solidarne zamknięcie wszystkich świadczyłoby o tym, że firmie zależy na społecznej odpowiedzialności w biznesie. Na to jednak nie wygląda. - Niech firma zrobi prezent pracownikom - zachęca Jacyno. - Nie mówimy tak dlatego, że uważamy, że niedziela jest dla boga i rodziny. Niedziela jest dla pracowników handlu po to, żeby odpocząć - kwituje.

Współpraca: Jacek Bereźnicki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: Biedronka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2018

robProponuje wprowadzenie przykościelnych katolickich sieci marketów Jezus :) market w każdej gminie zakupy rodzinnie w niedziele po kościele.

10-04-2018

irytujące...A gdzie można zaskarżyć tą rażąco niezgodną z prawem decyzję? Przecież Biedronka jest na dworcu PKS. Gdzie w przepisach jest napisane, że dworzec musi … Czytaj całość

10-04-2018

OgarGłupota to jest zamykanie sklepów każdy powinien mieć prawo kupować kiedy i gdzie chce! Chory pomysł durnych pajacow!

Rozwiń komentarze (214)