Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska ma strategiĘ rozwoju Polski Zachodniej

0
Podziel się:

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska otrzymała w poniedziałek w Szczecinie Założenia Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.

Bieńkowska ma strategiĘ rozwoju Polski Zachodniej
(Reporter)
bFfHhkSt

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska otrzymała w poniedziałek w Szczecinie "Założenia Strategii Rozwoju Polski Zachodniej". Dokument przygotowały województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

W dokumencie, przekazanym przez marszałków pięciu województw, znalazło się 25 projektów. Zadania, które będą podejmowane wspólnie przez województwa to m.in.: rozwój energetyczny, poprawa bezpieczeństwa powodziowego, modernizacja dróg krajowych i wojewódzkich, rozwój transportu kolejowego, promocja kultury i turystyki, zmniejszenie bezrobocia dzięki współpracy z regionami Niemiec i Czech.

Minister Bieńkowska zapowiedziała, że postara się ten dokument umieścić w pakiecie dokumentów strategicznych, którymi zajmuje się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. "Od ponad czterech lat staramy się stworzyć pakiet, który będzie jasnym, przejrzystym system planowania strategii rozwoju kraju. Taki system pokaże co, kiedy i z jakich środków chcemy realizować" - powiedziała.

bFfHhkSv

Bieńkowska dodała, że założenia strategii, to "pierwsza oddolnie stworzona ponadregionalna strategia rozwoju w kraju". "Funkcjonuje już program dla Polski wschodniej, ale został on wymyślony przez rząd dla pięciu województw wschodnich. Te województwa nie wystąpiły same z taką inicjatywą" - powiedziała.

Marszałek Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział, że jednymi z istotniejszych infrastrukturalnych założeń dokumentu są: żeglowna i bezpieczna Odra, droga S3, która ma prowadzić do Dolnego Śląska a w przyszłości także do Czech, oraz modernizacja nadodrzańskiej drogi kolejowej CE-59. Dokument mówi również o zacieśnieniu współpracy środowisk akademickich i wspólnym podejściu do turystyki makroregionu.

Według szefa grupy ekspertów, która opracowywała założenia koncepcji, prof. Jacka Szlachty, przez półtora roku blisko 100 osób uczestniczyło w pracach nad dokumentem. Zawartych jest w nim 20 ekspertyz. W pracach uczestniczyli również urzędnicy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które współfinansowało całe przedsięwzięcie.

Przekazanie "Założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej" nie kończy pracy samorządów województw nad dokumentem. Planowane jest spotkanie członków grupy sterującej, podczas którego będą pracować nad listą projektów międzyregionalnych, istotnych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego województw. Samorządy regionalne będą również współpracować z MRR nad przygotowaniem ostatecznego kształtu strategii Polska Zachodnia 2020.

bFfHhkSB

Po jej przyjęciu i po akceptacji przez rząd koncepcji MRR dotyczącej systemu zarządzania środkami unijnymi na lata 2014-2020, samorządy województw mają też pracować nad programem operacyjnym dla Polski Zachodniej.

Nad powstaniem strategii pracowano od sierpnia 2010 roku, kiedy to regiony podpisały porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski Zachodniej.

bFfHhkSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)