Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska pozostaje optymistką w sprawie budżetu UE, ale...

0
Podziel się:

Wydawanie pieniędzy z kolejnego budżetu Unii Europejskiej będziemy musieli zacząć z poślizgiem - twierdzi Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska pozostaje optymistką w sprawie budżetu UE, ale...
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

Minister rozwoju regionalnego oceniła, że zakończenie bez kompromisu szczytu UE w sprawie unijnego budżet na lata 2014-20 spowoduje, że nasz kraj zacznie wydawać pieniądze z nowej perspektywy najwcześniej pod koniec 2014 roku.

_ - Jesteśmy w trakcie ostrych przygotowań do następnego budżetu i te moje nadzieje, że po tym szczycie, jeśli byłaby decyzja (zatwierdzająca budżet) to druga połowa 2014 roku wchodzi w grę, już teraz znikają. Teraz mówimy już o końcówce 2014 roku, że wtedy będzie można rzeczywiście zacząć wydawać pieniądze z następnego budżetu _ - stwierdziła Elżbieta Bieńkowska.

Szczyt UE zakończył się brakiem porozumienia ws. nowego budżetu UE, ale przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewniał o _ dużym potencjale zgodności _ i szansach na dojście do porozumienia na początku przyszłego roku.

Dla Polski obecna propozycja budżetu przewiduje o 1,5 mld euro mniej w ramach funduszy spójności, co oznacza, że Polska mogłaby otrzymać w ciągu siedmiu lat około 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro).

Jak podkreśliła minister, dla Polski najważniejsze jest jak najszybsze przyjęcie nowej perspektywy finansowej UE, aby rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych programów unijnych na lata 2014-2020._ _

_ - Ja jestem optymistką i jestem przekonana, że ten budżet będzie ustalony _ - zaznaczyła Bieńkowska. Według niej w negocjacjach budżetowych Polska powinna jak największą wagę przywiązywać do polityki spójności, bo są to _ pieniądze, które robią następne pieniądze i przynoszą podatki _.

Bieńkowska dodała, że Polska może być _ świetnym adwokatem polityki spójności _. - _ My jesteśmy największym widocznym przykładem tego, że ta polityka spójności działa _ - podkreśliła.

Odnosząc się do wspólnej polityki rolnej UE minister rozwoju regionalnego oceniła, że zajmują się nią _ bardzo dogłębnie Francuzi, oni jej krzywdy nie dadzą zrobić . - Oczywiście musimy trzymać rękę na pulsie, mówiąc o tym, że dopłaty dla rolników w takiej formie, jak do tej pory, powinny dochodzić do tej średniej, która obowiązuje w Europie. Nie może być tak, że jedna część ma dopłaty niższe, niż inna część Europy _ - zaznaczyła.

Dodała, że Polsce - jak to przedstawiał premier Donald Tusk podczas unijnego szczytu - zależy na jak największej kwocie pieniędzy w nowej perspektywie UE, w ramach zarówno polityki spójności, jak i wspólnej polityki rolnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący koniec szczytu UE. Tusk uspokaja Premier dostał obietnicę od przywódców państw, którzy opowiadają się za największymi oszczędnościami. Jaką?
Zdanie Camerona jednoznaczne. Unijny szczyt czeka... Londyn jednoznacznie ocenił propozycje cięć w wydatkach z kasy UE. _ Kości zostały rzucone, karty wyłożone na stół _ - powiedział Tusk.
Kaczyński dostał list od Camerona. Ujawnił szczegóły Jak mówi prezes PiS - _ Jeśli Donald Tusk nie uzyska zapewnień dobrych dla Polski, powinien zastosować weto _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)