Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.04.2005 18:42

Biskupi polscy starają się by patronem jednoczącej się Europy został Święty Wojciech

Episkopat Polski chce by patronem jednoczącej się Europy został Święty Wojciech. W tym celu przyjął specjalną uchwałę i zabiega o poparcie w episkopatach innych krajów . Jak tłumaczy metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, pomysł ten towarzyszy Polskiemu Episkopatowi od dawna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Episkopat Polski chce by patronem jednoczącej się Europy został Święty Wojciech. W tym celu przyjął specjalną uchwałę i zabiega o poparcie w episkopatach innych krajów .

Jak tłumaczy metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, pomysł ten towarzyszy Polskiemu Episkopatowi od dawna. Zdaniem metropolity, nadanie tego patronatu byłoby dobrą okazją do zastanowienie się nad tożsamnością europejską, tak jak to uczynił w swojej książce "Pamięć i tożsamosć" Jan Paweł Drugi.

Arcybiskup uważa, że byłby to nie tylko teoretyczny patronat, lecz także przywołanie wartości, którym służył Święty Wojciech. "Europa nie może się jednoczyć jedynie w wymiarach politycznych czy gospodarczych, ale musi szukać swojej tożsamości w warstwie etycznej i duchowej" - podkreślił arcybiskup Gocłowski.

Jego zdaniem, Święty Wojciech jest bardzo ważnym symbolem. Metropolita gdański zwrócił uwagę na to, że już w X wieku biskup Wojciech przyczynił się bardzo do tego jednoczenia, które dzisiaj stało się faktem

Jak dotąd, pomysł Episkopatu Polski spotkał się z przychylnością w Rosji, Czechach, na Węgrzech i w Niemczech. Jeżeli pozytywny odzew przyjdzie też z Włoch, to Święty Wojciech stanie się prawdopodobnie patronem jednoczącej się Europy.

Teraz patronem Zachodniej Europy jest Święty Benedykt, a Wschodniej święci Cyryl i Metody.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz