Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boeing podpisał kontrakt z Iranem. Umowa warta 3 mld dolarów

7
Podziel się:

To pierwszy tak poważny kontrakt amerykańskiej firmy na dostawy do Islamskiej Republiki Iranu pod rządami prezydenta Donalda Trumpa.

Boeing podpisał kontrakt z Iranem. Umowa warta 3 mld dolarów
(materiały prasowe Boeing)
bEJUwiuZ

Amerykański koncern lotniczy Boeing dostarczy samoloty pasażerskie typu 737 MAX irańskim liniom Aseman Airlines. Podpisana we wtorek umowa opiewa na 3 mld dol.

Mino krytycznych słów, jakie padają wobec Iranu ze strony administracji Donalda Trumpa, sprzeciwu wobec zniesienia sankcji gospodarczych, a także incydentów z niespuszczaniem obywateli tego kraju na pokład samolotów lecących do USA, umowy Boeinga z irańskimi liniami lotniczymi zostały zakontraktowane za zgodą amerykańskiego rządu - donosiCNN Money.

Amerykański koncern lotniczy zbuduje dla Iranu 30 sztuk pasażerskich samolotów typu 737 MAX. To pierwszy tak poważny kontrakt amerykańskiej firmy na dostawy do Islamskiej Republiki Iranu pod rządami prezydenta Donalda Trumpa.

bEJUwivb

W grudniu Unia Europejska umieściła linię Aseman na czarnej liście lotniczej, która zawiera nazwy przewoźników niespełniających międzynarodowych standardów bezpieczeństwa. Przewoźnicy, którzy są na unijnej czarnej liście, podlegają zakazowi lub ograniczeniom w wykonywaniu lotów w obrębie UE. Czarna lista ma nie tylko służyć zapewnieniu bezpieczeństwa wewnątrz Unii, ale także skłaniać państwa trzecie do podnoszenia standardów lotniczych u siebie.

Według przedstawicieli Boeinga, pierwsze dostawy pasażerskich maszyn dla irańskiego przewoźnika z siedzibą w Teheranie, który obsługuje loty na liniach krajowych i międzynarodowych, ruszą w 2022 roku.

Rzecznik linii Aseman Amir Reza Mostafavi powiedział AP, że kontrakt został podpisany w wyniku kilku tur rozmów, jakie przedstawiciele jego firmy prowadzili w zeszłym roku z reprezentantami koncernu Boeing. Dodał, że firmy podpisały umowę 18 marca br., a pierwszy samolot zostanie dostarczony - w przeciwieństwie do informacji podanych przez Boeinga - w 2019 roku.

Irańskie maszyny realizowane jest w ramach projektu zamówień 3 tys. 621 samolotów typu 737 MAX, które powstają fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton. Pierwsze maszyny mają trafić już w maju do norweskiego przewoźnika Norwegian Air Shuttle.

bEJUwivh

Według Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych sprzedaż takiej liczby maszyn przyczynia się do tworzenia lub utrzymania około 18 tys. miejsc pracy na amerykańskim rynku - napisali przedstawiciele firmy Boeing w komunikacie publikowanym przez CNN money.

bEJUwivC
gospodarka
przemysł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Głos
5 lata temu
najpierw Ameryka zdemolowała ten kraj wojną i handlem bronią, teraz sprzedaje im samoloty rejsowe. to jakaś paranoja !
po
5 lata temu
Ale bzdety oni dokladnie wiedza co robia. Za 10 lat Iran befzie najblizszym przyjacielem moze I bronia Atomowa
m-53
5 lata temu
[QUOTE] dostawy do Islamskiej Republiki Iranu pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. [/QUOTE] Hmmm, coś przegapiłem?
bEJUwivD
Iwona
5 lata temu
Walka z terrorystami, włożyć między bajki, kasa się liczy!!!😠
axel f
5 lata temu
Coś się szykuje,bo zakup Boeingów Iran omawiał już wcześniej z Chinami i Rosją.