Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bogdanka chce przejąć złoże australijskiej Prairie Mining. Wniosek o koncesję trafił do ministra

6
Podziel się:

Bogdanka złożyła wniosek o złoże na Lubelszczyźnie. To samo, na które koncesję miała otrzymać Prairie Mining. Sąd co prawda już zabezpieczył interesy Australijczyków, ale chętny na eksploatację już czeka w kolejce.

Bogdanka ustawiła się w kolejce na złoże, na które koncesję miała otrzymać Prairie Mining
Bogdanka ustawiła się w kolejce na złoże, na które koncesję miała otrzymać Prairie Mining (Bogdanka S.A.)

Lubelski Węgiel Bogdanka złożyła do ministra środowiska wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża "K-6 i K-7", znajdującego się na Lubelszczyźnie w obrębie projektowanego obszaru górniczego "Cyców" - podała spółka.

Dla Bogdanki, która jest częścią kontrolowanej przez państwo grupy Enea, wydobycie na tych terenach byłoby bardzo korzystne. Złoża K-6 i K-7 graniczą bezpośrednio z obszarem "Puchaczów V", eksploatowanym obecnie przez Bogdankę.

Tak się jednak złożyło, że jest to to samo złoże, na które koncesję poszukiwawczą miało Prairie Mining i miało tam zbudować kopalnię Jan Karski - potwierdza money.pl australijska spółka. Bogdanka zresztą w 2014 roku już składała wniosek o koncesję wydobywczą na to złoże, jednak jej nie otrzymała, a prace poszukiwawcze zaczęła potem Prairie.

Zobacz także: Zobacz też: Ratownicy zabierają ze sobą 400 litrów tlenu. Zapas starcza na 4 godziny pracy

Po przeprowadzeniu odwiertów na złożu „Lublin”, wniosek Australijczyków o zawarcie umowy użytkowania górniczego czekał na zatwierdzenie od grudnia ub. roku. W kwietniu 2018 r. w przewidzianym prawem terminie ministerstwo nie podpisało jednak umowy użytkowania górniczego terenu i twierdziło, że nie ma zamiaru tego zrobić.

Sąd jednak zabezpieczył prawa. Złoża będą objęte ochroną prawną, aż do czasu zakończenia postępowania sądowego. "Należy się spodziewać, że postępowanie sądowe może potrwać 12 miesięcy lub dłużej" - podała Prairie, która w odpowiedzi na wniosek Bogdanki wystosuje w piątek do mediów odpowiedni komunikat.

Łakomy kąsek

Projekt Jan Karski spółki Prairie Mining zakłada budowę dużej kopalni węgla koksującego typu 34 na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Kopalnia daje potencjał do prowadzenia efektywnego wydobycia przy niskiej kapitałochłonności.

Badania prób pobranych z najnowszego odwiertu, udowodniły, że węgiel będzie jeszcze lepszej jakości w porównaniu z wynikami z wcześniejszych odwiertów. Kopalnia Jan Karski będzie w stanie wydobywać węgiel typu 34 o niskiej zawartości popiołu, charakteryzujący się wysokim popytem na rynku europejskim. Procentowy udział węgla koksującego w produkcji przyszłej kopalni wyniesie ok. 75 proc.

W związku z budową kopalni Jan Karski, Prairie ma zamiar utworzyć 2 tys. bezpośrednich miejsc pracy i 10 tys. pośrednich.

Bogdanka już gotowa

- Pierwsza ściana na złożu "K-6 i K-7" może zostać uruchomiona w 2022 roku, przy założeniu, że koncesja zostanie przyznana jeszcze w tym roku - podała Bogdanka.

Zasoby operatywne objęte projektem zagospodarowania złoża w okresie obowiązywania koncesji, o którą wnioskuje spółka, czyli do 2046 roku, szacowane są na 66 mln ton. Bogdanka planuje przy tym wystąpić o przedłużenie koncesji, co pozwoliłoby zwiększyć poziom zasobów o kolejne 60-70 mln ton.

- Zwiększenie zasobów o 66 mln ton oznaczałoby przedłużenie żywotności kopalni o ok. 9 lat - podała spółka.

LW Bogdanka prowadzi obecnie eksploatację na obszarze podzielonym na trzy rejony. Główny znajduje się w Bogdance, a peryferyjne - w Nadrybiu i Stefanowie.

- Skrajne ściany w Stefanowie znajdują się w odległości zaledwie 500-600 metrów od "K-6 i K-7". Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru oznaczałoby synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia Bogdanki - pisze spółka.

W opublikowanej w ubiegłym roku strategii spółka zresztą potwierdziła zainteresowanie tym złożem jako potencjalnym dalszym obszarem eksploatacji, po uzyskaniu koncesji na złoże "Ostrów".

- Uznaliśmy, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby zagospodarowanie w pierwszej fazie 66 mln ton, czyli połowy zasobów złoża, bo tyle węgla jesteśmy w stanie wybrać z koncesji "K-6 i K-7" w oparciu o istniejącą infrastrukturę. W dalszym etapie, po zakończeniu prac związanych z udostępnieniem pionowym złoża "Ostrów", rozważymy budowę szybu - powiedział Artur Wasil, prezes Bogdanki.

Kolejnym krokiem, po uzyskaniu koncesji wydobywczej, miało by być podpisanie z ministerstwem środowiska umowy użytkowania górniczego.

Pod koniec listopada ub. r. Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymała od ministra środowiska koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża "Ostrów" w obszarze górniczym "Ludwin", o zasobach operatywnych na poziomie ok. 186 mln ton. Pozyskanie koncesji to kluczowy krok w realizacji zapowiadanego w "Strategii LW Bogdanka Obszar Wydobycie Grupy Enea do roku 2025" planu podwojenia zasobów operatywnych spółki.

Dodatkowo planowane jest rozszerzenie zasobów pola "Bogdanka" o kolejne ok. 33 mln ton. W sumie Bogdanka zwiększy więc poziom zasobów z ok. 227 mln ton obecnie do ok. 446 mln ton, co oznacza przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat (z ok. 25 lat obecnie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jon
5 lata temu
Do Michała Kupca- sam jesteś tu........n 80 % energii w Polsce pochodzi z kopalń głębinowych 800 metrów to norma. Postulowanie zamknięcia kopalń prowadzi do importu energii na co nas nie będzie stać i twój komputerek padnie. Budowanie turbin i fotowoltaiki jest konieczne ale do stabilizacji sieci konieczne są tradycyjne elektrownie i to się długo nie zmieni
Swarowski
6 lat temu
hej :) Ktoś z Was słyszał o Hot forex? Da rade tam zarobić?
Michal Kupiec
6 lat temu
Jak wygrzebiecie 1mld ton węgla 800 m wgłàb ziemi To ziemia sie zapadnie TUMANY!
Piter
6 lat temu
A kto sprzedał to kangurom???
...
6 lat temu
A dla czego nie zatwierdzono tego dla Australijczyków?