Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bojkot Euro 2012. Barroso nie jedzie na Ukrainę

0
Podziel się:

To gest solidarności z przetrzymywaną w więzieniu Julią Tymoszenko.

Bojkot Euro 2012. Barroso nie jedzie na Ukrainę
(ec.europa.eu)

Szef Komisji Europejskiej nie wybiera się na mecze Mistrzostw Europy rozgrywane na Ukrainie. Poinformowała o tym jego rzeczniczka Pia Ahrenkilde.

Dziennikarze w Brukseli pytali rzeczniczkę czy szef Komisji planuje bojkot ukraińskiej części mistrzostw ze względu na sytuację Julii Tymoszenko, przetrzymywanej w więzieniu w Charkowie. Odpowiedziała, że w tej chwili Barroso nie wybiera się na Ukrainę ani nie zamierza brać udziału w wydarzeniach odbywających się w tym kraju.

Wiadomo, że na mistrzostwa na Ukrainie nie pojedzie też unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding. Dziś jej rzeczniczka potwierdziła absencję komisarz mimo zaproszenia szefa UEFA Michela Platiniego. Tłumaczyła, że Reding na wizytę na Ukrainie nie pozwala kalendarz, a ponadto jest zaniepokojona sytuacją w tym kraju, zwłaszcza dotyczącą Julii Tymoszenko.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Włoch Giulio Terzi oświadczył, że bojkot ukraińskiej części Euro 2012, który zaproponowały władze Niemiec, budzi wątpliwości w krajach UE.

W wypowiedzi dla telewizji RAI szef dyplomacji poinformował, że o ile Niemcy bardzo poważnie rozważają taką możliwość, to pozostałe kraje unijne _ wyrażają wątpliwości co do użycia oręża bojkotu wydarzeń sportowych . - Bowiem precedensy są bardzo poważne _ - dodał Terzi.

Odnosząc się do sytuacji uwięzionej Tymoszenko szef włoskiego MSZ podkreślił, że w UE _ panuje wielkie zaniepokojenie _ i przypomniał, że wraz z pozostałymi unijnymi partnerami Włochy domagają się wyjaśnień od władz w Kijowie.

_ - Niepojęte i nie do przyjęcia jest to, że osoba postawiona przed sądem i cierpiąca w tak jasny sposób jest maltretowana i zastraszana _ - powiedział minister Terzi. _ - To klimat wielkiego strachu _- ocenił włoski minister.

Była ukraińska premier, która odbywa wyrok 7 lat więzienia w Charkowie, jest na głodówce. Protestuje w ten sposób przeciwko sposobie traktowania jej przez strażników więziennych. Według nieoficjalnych doniesień mediów, bojkot mistrzostw poważnie rozważa kanclerz Niemiec Angela Merkel, która prawdopodobnie zleciła swoim ministrom postąpienie w podobny sposób. Wczoraj niemiecki minister środowiska wezwał przywódców krajów europejskich do bojkotu.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy wzywają do zbojkotowania Euro 2012 W wywiadzie dla Bilda minister oświadczył, że dyktatura na Ukrainie nie może wykorzystywać czerwcowych mistrzostw do poprawienia swego wizerunku, bez niezbędnych reform.
Merkel nie jedzie na Euro, to ministrowie też Niemiecka krytyka władz ukraińskich nie spotkała się na razie z widocznym poparciem ze strony innych państw UE.
Sińce na ciele? Prokuratura: To żadne pobicie Tak twierdzą przedstawiciele Prokuratury Generalnej Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)