Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bojkot Euro 2012: MSZ Ukrainy protestuje

0
Podziel się:

Nawoływania do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie są destrukcyjne i szkodzą głównie zwykłym ludziom - oświadczył MSZ w Kijowie.

Bojkot Euro 2012: MSZ Ukrainy protestuje
(tgraham/CC/Flickr)

Nawoływania do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie są destrukcyjne i szkodzą głównie zwykłym ludziom - oświadczył MSZ w Kijowie w odpowiedzi na doniesienia, że komisarze Unii Europejskiej nie wezmą udziału w wydarzeniach związanych z ukraińską częścią turnieju.

Dzisiaj przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, i tak jak on nie przyjadą na imprezy związane z Euro 2012 na Ukrainie.

W przesłanym PAP komunikacie przedstawicielstwo UE podkreśliło, że KE nie bojkotuje Euro 2012, a Barroso nie przyjął od UEFA zaproszenia na mecze turnieju _ w związku z wypełnionym grafikiem _.

_ KE jest zaniepokojona pewnymi kwestiami, związanymi z przestrzeganiem prawa na Ukrainie. Przedmiot tego zaniepokojenia jest wszystkim doskonale znany i był wiele razy omawiany. Stanowisko UE wobec nieudowodnionej winy (byłej premier Ukrainy Julii) Tymoszenko nie powinno wywoływać wątpliwości _ - czytamy.

Odpowiadając na to oświadczenie MSZ Ukrainy ostrzegło przed próbami upolityczniania wydarzeń sportowych, _ które od najdawniejszych czasów odgrywają ważną rolę w procesie porozumienia i pojednania międzypaństwowego _.

_ Ludzie, którzy starają się uczynić Euro 2012 celem ataków ani nie sprzyjają reformom ukraińskiego sądownictwa, ani nie pomagają wzmocnieniu instytucji demokratycznych i praworządności na Ukrainie. Wszystkie te kwestie leżą na innej płaszczyźnie, niż piłkarskie święto (...) i nie powinny być wykorzystywane do rozwiązywania zadań o charakterze politycznym _ - czytamy.

_ Apele o bojkotowanie mistrzostw (Europy w piłce nożnej) będą oznaczały zepsucie wizerunku tego ogromnego wydarzenia sportowego i dotkną milionów zwykłych Ukraińców, którzy albo popierają różne partie, albo w ogóle nie interesują się polityką _ - podkreśliła ukraińska dyplomacja.

MSZ uważa, że atakowanie Euro 2012 _ niszczy nie tylko szanse Polski i Ukrainy, ale i możliwości innych krajów byłego obozu socjalistycznego, by udowodnić, że ich potencjał gospodarczy, ludzki i naukowy świadczy, że z dłużników Europy są one w stanie stać się nowymi motorami jej rozwoju _.

Szef KE Barroso poinformował w poniedziałek, że nie wybiera się na Ukrainę, w związku z zaniepokojeniem sytuacją w tym kraju. _ To jasne, że w obecnym stanie rzeczy przewodniczący nie ma w tym momencie zamiaru udać się na Ukrainę ani uczestniczyć w tych wydarzeniach na Ukrainie (Euro 2012) _ - powiedziała jego rzeczniczka Pia Ahrenkilde Hansen.

Apele o bojkot piłkarskich Mistrzostw Europy w ukraińskich miastach pojawiły się po informacjach o pobiciu znajdującej się w więzieniu byłej premier Tymoszenko, największej przeciwniczki prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. 20 kwietnia, protestując przeciw takiemu traktowaniu, opozycjonistka ogłosiła głodówkę.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny polityk przyłącza się do bojkotu Ukrainy Prezydent Chorwacji Ivo Josipović odwołał swój udział w majowym szczycie państw Europy Środkowej w Jałcie na Krymie.
Unijni komisarze zdecydowali o Euro 2012 Unijni komisarze nie wybierają się na mecze EURO 2012 rozgrywane na Ukrainie.
Tusk ostrzega: "To jest gol samobójczy" _ My wszyscy odrobimy tę stratę, jak dobra drużyna piłkarska _ - zapewnił premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)