Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bojownicy szturmują kurdyjskie Ain al-Arab w Syrii

0
Podziel się:

Agencja AFP podała, że miasto jest z trzech stron wzięte w kleszcze nacierających, a kurdyjscy ochotnicy docierają do niego już tylko od północy, od strony granicy z Turcją.

Bojownicy szturmują kurdyjskie Ain al-Arab w Syrii
(MMEMonitorMideast/Youtube/print screen)

Oddziały Kurdów zasilane przez grupy ochotników z południowo-wschodniej Turcji toczyły dziś zaciekły bój o utrzymanie Ajn al-Arab, trzeciego co do wielkości kurdyjskiego miasta w Syrii, atakowanego z trzech stron przez bojowników Państwa Islamskiego.

Dżihadyści, którzy dysponują artylerią i moździerzami, mając również wsparcie broni pancernej - są to rosyjskiej produkcji czołgi T-72 - opanowali błyskawicznie w trakcie najnowszej ofensywy 21 bronionych przez Kurdów miejscowości leżących na zachód i na wschód od Ajn al-Arab (kurdyjska nazwa - Kobane) - podało w ogłoszonym w czwartek po południu komunikacie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Agencja AFP powołując się na jednego z dowódców obrony liczącego ponad 60 000 mieszkańców Ajn al-Arab podała, że miasto jest z trzech stron _ wzięte w kleszcze _ nacierających, a kurdyjscy ochotnicy docierają do niego już tylko od północy, od strony granicy z Turcją.

Lewicowa Kurdyjska Partia Pracy (PKK) wezwała w czwartek młodzież kurdyjską, aby podążała na odsiecz atakowanemu Ajn al-Arab i wzięła udział w _ historycznym akcie jego obrony _.

W lipcu kurdyjscy bojownicy przybywający z Turcji zdołali powstrzymać ofensywę Państwa Islamskiego, ale walki, które toczą się w tych dniach, mają, według dowództwa obrony miasta, decydujące znaczenie.

Jeśli ta zapora padnie, oddziały Państwa Islamskiego ruszą niezwłocznie w kierunku Hasaki na północnym wchodzie i innych kurdyjskich terytoriów.

Wprawdzie syryjskie lotnictwo rządowe dokonuje w tych dniach częstych nalotów na wojska Państwa Islamskiego, jednak według Syryjskiego Obserwatorium większość ofiar stanowi ludność cywilna.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)