Notowania

podwyżki
17.08.2010 19:45

Boni: Podwyżki dla nauczycieli na pewno będą od 2011 roku

Minister Michał Boni podtrzymuje rządowe obietnice.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń o 7 proc. od września 2011 r. _ - powiedział minister w kancelarii premiera Michał Boni, podkreślając, że nauczyciele będą jedyną grupą w sferze budżetowej, którą czekają podwyżki. Dodał, że koszty dwóch 7-proc. podwyżek, we wrześniu tego roku i we wrześniu 2011 r., wyniosą 2,2 mld zł. *

Takie ustalenia zapadły podczas drugiej rundy rządowych negocjacji ze związkami oświatowymi na temat wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2011 r. W spotkaniu z rządem wzięły udział: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ _ Solidarność _ i Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 17 lipca, rząd zaproponował jedną 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli od września 2011 r. Związki oświatowe domagały się wtedy dwóch 5-proc. podwyżek - w styczniu i we wrześniu 2011 r.

Według Boniego, dwie 5-proc. podwyżki nie wchodzą jednak w grę, ponieważ z budżetu państwa trzeba byłoby wtedy wyasygnować dodatkowe 1,3 mld zł. _ - To jest niemożliwe przy obecnych warunkach finansowych państwa, w sytuacji kryzysu gospodarczego na świecie i przy zamrożeniu wynagrodzeń w sektorze publicznym _ - podkreślił.

Jak powiedziała PAP uczestnicząca w negocjacjach podsekretarz stanu w MEN Lilla Jaroń, 7-proc. podwyżka od września 2011 r. oznacza średnio kwotę 2600 zł brutto dla nauczyciela stażysty (czyli zaczynającego pracę) i 4800 zł dla nauczyciela dyplomowanego (czyli przy najwyższym stopniu awansu zawodowego). - _ To są pieniądze, które samorządy, zobowiązane ustawą, będą musiały nauczycielom wypłacić _ - podkreśliła.

Związki oświatowe stawiają jednak stronie rządowej warunki. - _ Dzisiaj jesteśmy bliżsi akceptacji 7-proc. podwyżki od września przyszłego roku. Ale to nie jest takie proste przełożenie: 7 proc. i nic w zamian. Uważamy, że trzeba usiąść nad zmianą modelu wynagradzania nauczycieli _ - powiedział PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz, podkreślając, że model ten jest zbyt skomplikowany.

Według niego, zgoda największego związku oświatowego w Polsce na jedną 7-proc. podwyżkę zamiast dwóch po 5 proc. wymaga uproszczenia systemu wynagradzania nauczycieli. _ - Trzeba dokonać jego restrukturyzacji, a wygospodarowane środki przeznaczyć na wzrost wynagrodzenia zasadniczego _ - tłumaczył Broniarz. Dodał, że gotowe propozycje na ten temat ZNP przedstawi na kolejnym spotkaniu z rządem, które jest zaplanowane na 2 września.

Inny warunek dla rządowej propozycji postawiła podczas wtorkowych negocjacji Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ _ Solidarność _. Według związku, zgoda na podwyżkę w tym wymiarze jest możliwa, o ile MEN wycofa się z wprowadzenia od września 2010 r. drugiej dodatkowej godziny pracy nauczycieli, tzw. godziny karcianej, przeznaczonej na udzielanie dzieciom dodatkowej pomocy opiekuńczo-wychowawczej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nauczyciele: Podwyżki były niższe, niż mówił Komorowski ]( http://news.money.pl/artykul/nauczyciele;podwyzki;byly;nizsze;niz;mowil;komorowski,178,0,637874.html )
* [ Nauczyciele wywalczyli podwyżki. Ile dziś zarabiają? ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/nauczyciele;wywalczyli;podwyzki;ile;dzis;zarabiaja,161,0,528033.html )
Tagi: podwyżki, nauczyciele, boni, rząd, obietnice, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz