Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: Politycy nie tylko uwodzą

0
Podziel się:

- Politycy nie tylko uwodzą, pięknie wyglądają i nic poza tym nie robią - przekonywał dziś marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas debaty w warszawskim klubie Krytyki Politycznej.

Borusewicz: Politycy nie tylko uwodzą
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Politycy nie tylko uwodzą, pięknie wyglądają i nic poza tym nie robią - _ przekonywał dziś marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas debaty w warszawskim klubie Krytyki Politycznej. Odpowiedział tak na sugestie, że współcześni politycy głównie kokietują opinię publiczną.

Borusewicz był gościem trzeciej debaty Havlowskiej zorganizowanej w Nowym Wspaniałym Świecie. Temat debaty brzmiał: _ Borsuk na czele Senatu. Czy w polityce trzeba być drapieżnym? _.

Szef Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski ocenił, że współcześnie praca polityka polega głównie _ na siedzeniu w telewizji, bo na pewno nie w Sejmie _. Powołując się na opinię publicysty Roberta Krasowskiego, stwierdził, że w obecnej rzeczywistości u polityka ważna jest umiejętność kokietowania opinii publicznej. _ Czy o taką Polskę walczyliście? _ - zapytał Borusewicza.

Marszałek Senatu nie zgodził się z tymi sugestiami. Ocenił, że jest to przedstawianie polityki w krzywym zwierciadle. _ Nie wszyscy tylko uwodzą, pięknie wyglądają i nic poza tym nie robią _ - podkreślił.

Jak zaznaczył, ani on, ani inni działacze opozycji w PRL nigdy nie mieli złudzeń, że uda im się zaprowadzić raj na ziemi. _ Oczywiście nie można być ze wszystkiego zadowolonym, ale protestujący w Rosji przeciwko - ich zdaniem - sfałszowanym wyborom, chcą tego, co my krytykujemy _ - odparł marszałek Senatu.

Sierakowski pytał też Borusewicza, czy jego zdaniem w polskiej polityce daję się obserwować _ oligarchizację partii politycznych _, polegającą na radykalnym wzroście znaczenia szefa partii. W odpowiedzi marszałek Senatu podkreślił, że polityka jest działaniem zespołowym i nie jest możliwe funkcjonowanie w niej w sposób indywidualny.

Przyznał jednocześnie, że istnieje tendencja centralizowania partii politycznych i - ocenił - nie jest to zjawisko pozytywne. Ocenił, że mają na to wpływ także media elektroniczne.

_ - Media wpływają na ostrość konfliktu. Politycy, którzy starają się wyjść poza konflikt "my i oni", nie są dla mediów interesujący. Ciekawi są ci, o których wiadomo, że jak się spotkają w studio, to się pokłócą _ - zauważył.

Z sali padały m.in. pytania o jakość polskiej demokracji. _ - Przyszliśmy usłyszeć od pana, co zostało z tych 21 postulatów Solidarności. 800 zł dajecie staremu człowiekowi na przeżycie. Niech pan zejdzie z tego piedestału i spojrzy na tych ludzi, którzy w barze mlecznym wygrzebują 3 zł na zupę _ - mówił starszy mężczyzna. Borusewicz odpowiedział, że czasami państwo musi _ zacisnąć pasa _ i oszczędzać, bo inaczej grozi mu kryzys taki, jak obecnie przechodzi Grecja.

Inny mężczyzna zarzucił Borusewiczowi, że obecnie - w przeciwieństwie do czasów PRL - nie stoi już po stronie robotników. Dowodem na to, ocenił, jest proponowane przez rządzącą PO, do której Borusewicz należy, podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. _ Czy panu nie jest głupio sygnować liberalną politykę rządu? _ - pytał.

Borusewicz przekonywał, że 21 postulatów odpowiadało na problemy i pytania tamtych czasów. Zwrócił uwagę, że część z nich dotyczyła kwestii politycznych, które obecnie już nie są problemem, bo żyjemy w państwie demokratycznym.

Młody mężczyzna pytał z kolei marszałka Senatu, co go trzyma w polityce i czy czasem już nie ma dość, kiedy _ wylewa się na jego głowę kolejne wiadra pomyj _. _ - Polityk to zawód, który łączy się również z koniecznością wysłuchiwania bardzo krytycznych uwag na swój temat. Trzeba umieć z tym żyć _ - odparł marszałek Senatu.

Gośćmi dwóch poprzednich debat Havlowskich byli b. premierzy: Jan Krzysztof Bielecki i Tadeusz Mazowiecki.

Sierakowski wyjaśnił, że Vaclav Havel jest patronem debat m.in. dlatego, że nie tylko zmieniał rzeczywistość Czechosłowacji, ale też później, już po transformacji ustrojowej, krytykował kierunek, w jakim szła demokracja liberalna, to, że odsuwała się od obywatela.

Czytaj więcej o Bogdanie Borusewiczu w Money.pl
Na tym stanowisku nic się nie zmienia od 6 lat Za kandydaturą Borusewicza w tajnym głosowaniu opowiedziało się 63 senatorów, za Stanisławem Karczewskim z PiS - 31.
264,8 miliarda zł wydatków. Sejm się zgodził Posłowie zaakceptowali 10 z 11 poprawek Senatu do tegorocznego budżetu państwa. Teraz ustawa budżetowa trafi do prezydenta.
Kłócą się o Polaków. Stawką są miliony Pod koniec stycznia Sejm uchwalił budżet na 2012 rok, zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)