Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BP: Nie ponosimy pełnej winy za wyciek

0
Podziel się:

BP nie jest winien rażącego zaniedbania w sprawie wycieku ropy - oświadczył koncern.

BP: Nie ponosimy pełnej winy za wyciek
(BP plc)
bETbPufF

Koncern BP tylko częściowo przyznał się do winy za największą katastrofę ekologiczną w historii USA - wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej 20 kwietnia br.

_ BP nie jest winien rażącego zaniedbania, a wypadek jest wydarzeniem złożonym, na które złożyły się decyzje podjęte przez różne firmy _ - czytamy w opublikowanym dziś raporcie.

Na platformie Deepwater Horizon doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło 11 osób. Ok. 5 mln baryłek ropy wyciekło z uszkodzonej platformy. Raport przygotowała specjalna ekipa dochodzeniowa, którą odizolowano od managementu koncernu, by zapobiec próbie wpływania na ustalenia.

bETbPufH

BP wskazuje w raporcie na rolę innych firm w katastrofie. W ocenie autorów raportu szwajcarska firma Transocean, która była właścicielem platformy i została wynajęta przez BP do prac wiertniczych, _ zlekceważyła sygnały ostrzegawcze _. Inny podwykonawca BP, Halliburton, którego prezesem i dyrektorem w latach 1995-2000 był późniejszy wiceprezydent USA Dick Cheney, odpowiadał za prace z cementem.

Cementowanie ma zasadnicze znaczenie w zabezpieczeniu studni po zakończeniu wierceń badawczych, ale przed uruchomieniem produkcji. Cement pompuje się w dół studni, by zapobiec wydostawaniu się węglowodorów, a tym samym wybuchowi.

Halliburton już wcześniej oświadczył, że jakość cementu użytego w pracach była wysoka, a roboty wykonane właściwie. Jednak oficjalne dochodzenie w USA z 2007 roku, badające okoliczności 39 wybuchów na platformach w Zatoce Meksykańskiej, ustaliło, że w 18 przypadkach powodem było niewłaściwe zacementowanie odwiertów.

Osobne dochodzenie w sprawie katastrofy prowadzi amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

bETbPufN

Spory między prawnikami o to, kto ponosi odpowiedzialność i w jakim zakresie, mają znaczenie z punktu widzenia wypłaty odszkodowań, dlatego nikt nie spodziewa się, że zostaną szybko rozstrzygnięte.

W maju BP ogłosiła niektóre wstępne ustalenia raportu, z którego wynika, że pracownicy platformy nieprawidłowo zinterpretowali wyniki kluczowych testów pomiaru ciśnienia w studni wiertniczej, a cementowanie się nie udało.

W reakcji na raport i podwyższenie ratingu BP przez agencję Fitch o trzy oczka notowania koncernu na londyńskim parkiecie zwyżkowały o 1,7 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;na;platformie;wiertniczej;-;11;zaginionych,169,0,612521.html) Wybuch na platformie wiertniczej - 11 zaginionych Według straży przybrzeżnej USA, jest co najmniej siedmiu rannych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t95887.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wyciek;ropy;moze;spowodowac;8;mld;dolarow;straty,7,0,615943.html) USA: Wyciek ropy może spowodować 8 mld dolarów straty Koncern BP zlikwiduje skutki katastrofy i wypłaci rekompensaty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t95913.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;wystawi;koncernowi;bp;slony;rachunek,115,0,616307.html) Obama wystawi koncernowi BP słony rachunek Prezydent USA obwinia firmę za katastrofę ekologiczną.
bETbPugi
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)