Notowania

wiadomości
07-12-2017 (13:44)

Branża IT nie ma w Polsce lekko. Grozi nam exodus ekspertów?

treLikwidacja górnego limitu ZUS i ograniczenia w możliwości korzystania z ulg dla twórców to główne powody, przez które branża IT może się od Polski odwrócić. Choć na razie jest dobrze, to wszystko może się zmienić, bo nasi sąsiedzi nie próżnują. Zachęty, by prowadzić biznes właśnie u nich, ma nawet Białoruś.

Podziel się
Dodaj komentarz
(anyaberkut - Fotolia.com)
Branża informatyczna będzie miała w Polsce pod górkę.

Likwidacja górnego limitu ZUS i ograniczenia w możliwości korzystania z ulg dla twórców to główne powody, przez które branża IT może się od Polski odwrócić. Choć na razie jest dobrze, to wszystko może się zmienić, bo nasi sąsiedzi nie próżnują. Zachęty, by prowadzić biznes właśnie u nich, ma nawet Białoruś.

O sprawie pisze "Puls Biznesu". Choć zniesienie górnego limitu ZUS zostało odroczone o rok, to nie rozwiązuje to problemu. Szacuje się, że wyższe podatki zapłaci 350 tys. osób. W tym dobrze zarabiający informatycy.

Pracownikom nie pomogą też ograniczenia w możliwości korzystania z ulgi dla twórców. Według nowych przepisów skorzystać z 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu będą mogli tylko twórcy oprogramowania. Do grona uprawnionych nie będą się natomiast zaliczali testerzy, bez których przecież żaden program nie powstanie.

- Zmiany, które planuje rząd, będą nas kosztować dodatkowe 6 mln zł rocznie. Będziemy się rozwijać, powiększać zespół i otwierać nowe biura,ale nie wiem, czy równie szybko, jak do tej pory. Zastanawiam się, czy dalej inwestować w Polsce - powiedział "PB" Gregoire Nitot, prezes firmy Sii, która zatrudnia w naszym kraju 3,2 tys. osób.

Zobacz też: Co druga firma w Polsce nie jest przygotowana na atak hakerów

Podobnie może być w przypadku innych firm. Plany rządu to dla nas strzał w stopę, bo nasi sąsiedzi robią wszystko, by przyciągnąć branżę. Na Białorusi firmy IT są zwolnione z VAT i CIT, na Węgrzech mogą natomiast liczyć na 50-proc. ulgę w CIT na patenty i oprogramowanie. Ulgi mają też Rumunia, Ukraina i Bułgaria.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2017

W Polsce NAJLEPIEJ!jak się komuś w Polsce nie podoba, proszę bardzo niech ucieka: na zachód ma kalifat niemiecki a za nim kalifat francuski, na północy kalifat szwecki i … Czytaj całość

07-12-2017

ObiktywnyOBserveTo jakiś gość z IT powyżej 10k siedzi na etacie? hahaha takie bajki to ;) Wszystko ma DG i płaci 19% liniowego i 1200 zł ZUS na miesiąc....więc … Czytaj całość

07-12-2017

MarekTylko wungiel przyszłością Polski! więcej wungla!!!!

Rozwiń komentarze (10)

Wybrane dla Ciebie