Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Polska na drodze do lotniczej ekstraklasy. Już dziś w każdym samolocie pasażerskim są części produkowane nad Wisłą

12
Podziel się:

Na sukcesy polskiej branży lotnicze pracuje ponad 200 firm i 30 tys. fachowców. Wartość rocznej sprzedaży przekracza 5 mld zł i cały czas rośnie. Polska to już nie tylko montownia, ale ważny ośrodek innowacji, gdzie powstaje m.in. bezzałogowy śmigłowiec. Zapraszam na relacje live z Aeromixera - najważniejszej lotniczej imprezy roku.

Na Dolnym Śląsku swoje centrum badawczo rozwojowe mają amerykanie z UTC i Hamilton Sundstrand produkujący podzespoły dla Boeinga
Na Dolnym Śląsku swoje centrum badawczo rozwojowe mają amerykanie z UTC i Hamilton Sundstrand produkujący podzespoły dla Boeinga (Spaceaero2/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Choć może trudno w to uwierzyć, ale w każdym nowym samolocie pasażerskim jest przynajmniej jedna część ”made in Poland”. Ten zaskakujący sukces ostatnich lat branża zawdzięcza głównie świetnie wykształconym inżynierom, którzy kuszą globalnych producentów do inwestowania w Polsce.

Szczególnie pod tym względem prezentuje się Dolny Śląsk, gdzie rozrasta się nowe zagłębię lotnicze. Tu właśnie swoje centrum badawczo rozwojowe mają amerykanie z UTC i Hamilton Sundstrand. W regionie umacnia się też kanadyjski lider silników lotniczych Pratt&Whitney, a nad inwestycjami zastanawia włoski potentat śmigłowcowy - Leonardo.

Startujący we wtorek we Wrocławiu Aeromixer ma pomóc w dalszym rozwoju tego sektora w regionie i kraju. To niezwykła okazja na cenne spotkania polskich przedsiębiorców ze światowymi potęgami, które nie kryją zainteresowania naszym krajem.

Spory udział w przyciąganiu tych największych graczy na światowym rynku lotniczym mają nasze uczelnie. Przykładem może tu być Politechnika Wrocławska, która wdraża nowoczesną technologię produkcji wyjątkowo trwałych elementów lotniczych.

Wrocławscy naukowcy już od blisko 20 lat badają możliwości, jakie daje drukowanie 3D z metali. Wyniki ich prac sprawiają, że o te rozwiązania biją się największe konsorcja lotnicze z Boeingiem i Lockheed Martin na czele.

innowacje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Luk
6 lat temu
Najwiekszy lotniczy region do dolina lotnicza na podkarpaciu. To kompleksowy park zrzeszajacy firmy glownie z branzy lotniczej przy lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Tam maja dopiero potencjal!!!
Andrzej
6 lat temu
Wspaniale. Nareszcie wiedza naszych inżynierów nie jest marnowana i przynosi efekty. Górą Wrocław! I niech tak zostanie.
zwykły2
6 lat temu
Super. Mam tylko pytanie, od kiedy Wisła płynie przez Wrocław.
dumny Polak
6 lat temu
To już jestem dumny jak Niemiec. Oni też produkują...
gra
6 lat temu
Te technologie nie są produkowane nad Wisłą tylko Odrą! Wrocław przoduje w nowoczesnych i precyzyjnych przedsięwzięciach. Rząd w Warszawie nie chce tego widzieć i wszystko co najlepsze zgarnia do siebie.