Notowania

produkcja samochodów
20.07.2012 06:30

Branża motoryzacyjna w Polsce. Zobacz prognozy analityków

Poprawy można oczekiwać dopiero za 2-3 lata, wynika ze specjalnego raportu ekonomistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RainerPlendl/iStockphoto)

Prognozy dla branży motoryzacyjnej nie są dobre, produkcja aut może wzrosnąć najwcześniej w 2014 roku - oceniają analitycy. Dodają, że na razie fabryki samochodów i części do nich odnotowują spadki zamówień.

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków Pekao, przyspieszenia wzrostu produkcji w branży motoryzacyjnej można oczekiwać w perspektywie dopiero 2-3 lat._ _

_ - Maleje zapotrzebowanie na samochody. Dostawcy aut muszą ograniczać produkcję, a to pociąga za sobą konieczność ograniczenia produkcji komponentów. Perspektywy na ten rok i przyszły nie są dobre _ - ocenia Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

- _ Wszyscy mają nadzieję na poprawę sytuacji w roku 2014, oczywiście pod warunkiem, że problemy w gospodarce europejskiej zostaną do tego czasu rozwiązane _ - dodaje Drzewiecki.

Także w ocenie Rafała Orłowskiego, szefa firmy doradczej Automotivesuppliers.pl, która monitoruje sytuację krajowych przedsiębiorstw motoryzacyjnych, produkcja aut w Polsce może wzrosnąć najwcześniej w 2014 roku.

Jak wynika z raportu Pekao, w Polsce wartość produkcji sprzedanej branży motoryzacyjnej wyniosła w 2011 r. ok. 100 mld zł. Nasz kraj jest drugim, po Czechach, dostawcą aut osobowych w Europie Środkowej. W 2011 r. powstało u nas 5 proc. z 15 mln aut wyprodukowanych w 27 krajach UE.

Polska wraz z Czechami odpowiada za niemal 60 proc. produkcji motoryzacyjnej w nowych krajach członkowskich. Nasze firmy motoryzacyjne zatrudniają największą liczbę pracowników w regionie - w 2011 r. ponad 150 tys. osób.

Analitycy z Pekao przypomnieli, że Polska zalicza się do grona największych producentów autobusów w Europie. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Szwecja. W produkcji samochodów dostawczych (furgonetek) pierwsze miejsce w regionie zapewnia Polsce poznańska fabryka Volkswagena, a fabryka niemieckiego MAN-a w Niepołomicach wytwarza więcej ciężarówek (8 tys. w 2011 r.) niż wszystkie pozostałe nowe kraje członkowskie razem wzięte.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile aut sprzedaje się w Europie? Nowe dane Sprzedaż nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,8 proc.
Oto samochody, które preferują Chińczycy Chęć zakupu aut europejskich w 2012 r. wyraziło 35 proc. badanych, co stanowi wzrost o 10 punktów proc. wobec 2009 r.
W tej branży zarabiamy więcej od Niemców Brak inżynierów procesów produkcji oraz oczekiwania płacowe pracowników to główne pola obaw pracodawców branży motoryzacyjnej.
Tagi: produkcja samochodów, motoryzacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz