Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpp
06.04.2010 15:18

Bratkowski: Odejdę, jeśli rząd poprze stanowisko NBP

Zdaniem ekonomisty niezależność RPP jest zagrożona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

W trwającym między RPP a NBP sporze głos zabrał Andrzej Bratkowski, popierany przez PO członek Rady Polityki Pieniężnej. Były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego poinformował, że zrezygnuje z członkostwa w RPP, jeżeli rząd wyrazi zgodę na wyliczenie rezerwy na ryzyko kursowe w sposób zaproponowany przez zarząd NBP.

_ - Spór o sposób wyliczania rezerwy na ryzyko zmiany kursu złotego do walut obcych jest sporem między RPP a Zarządem NBP. Zasady wyliczania tej rezerwy ustala, zgodnie z ustawą o NBP, Rada Polityki Pieniężnej. Zarząd nie ma żadnych kompetencji w tej sprawie _ - napisał w wydanym przez siebie oświadczeniu Bratkowski.

Jak tłumaczy Bratkowski, regulacja ustanowiona przez Radę Polityki Pieniężnej dotycząca wyliczania rezerwy na ryzyko kursowe, jest obowiązująca i Zarząd NBP ma obowiązek ją wykonywać. Odwołać może ją tylko Trybunał Konstytucyjny orzekając, że jest sprzeczna z aktami prawa wyższego rzędu.

Zdaniem Bratkowskiego zgoda rządu na wyliczenie rezerwy na ryzyko kursowe w sposób preferowany przez Zarząd NBP, naruszyłaby prawo i niezależność Rady Polityki Pieniężnej_ . - Oświadczam, że jeśli rząd wyrazi taką zgodę, nie pozostanie mi nic innego, jak złożyć rezygnację ze stanowiska członka Rady Polityki Pieniężnej _ - napisał Bratkowski.

Spór o zasadę tworzenia rezerwy kursowej

Tagi: rpp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz