Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Brazylia walczy o rekompensatę za ochronę puszczy. "Rosnący las cenniejszy niż ścięty"

2
Podziel się:

Minister środowiska Brazylii, Jose Sarney Filho, chciałby, aby kwestia rekompensat została poruszona na szczycie ONZ 6 listopada w Bonn.

Obecnie właściciele ziemi w Amazonii mogą wykorzystywać jedynie 20 proc. swoich areałów do celów gospodarczych.
Obecnie właściciele ziemi w Amazonii mogą wykorzystywać jedynie 20 proc. swoich areałów do celów gospodarczych. (A. Duarte/CC/Flickr)

Brazylijski rząd zwróci się do ONZ o wyrównywania potencjalnych strat gospodarczych wynikających z działań, które chronią las deszczowy przed jego wycinką. To część strategii redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach Porozumienia Paryskiego.

Minister środowiska Brazylii, Jose Sarney Filho, chciałby, aby kwestia rekompensat została poruszona na szczycie ONZ 6 listopada w Bonn.

- Nie powinniśmy mówić tylko o tym, kto wycina drzewa - zaznaczył podczas konferencji prasowej minister Sarney Filho. - Musimy też wynagrodzić tych, którzy wykorzystują wszystkie możliwości ich ochrony. Rosnący las powinien mieć większą wartość niż zniszczony – mówił cytowany przez "Bloomberga".

Brazylia chce zaproponować kwotę za ochronę lasów, która trafiałaby do właścicieli gruntów, gmin i jednostek ochrony. Będzie naciskała na wypracowanie sposobów rekompensat jednak nie tylko w regionie Amazonii, ale również dla innych krajów, które chronią zielone płuca świata.

Zobacz także: Protesty w Puszczy Białowieskiej:

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem władz, właściciele ziemi w Amazonii mogą wykorzystywać jedynie 20 proc. swoich areałów do celów gospodarczych.60 proc. Puszczy Amazońskiej leży na terenach Brazylii.

Brazylia stawia sobie za cel całkowite powstrzymanie wycinki lasów do 2030 roku - podaje "Bloomberg". W ubiegłym roku do sierpnia wylesiono 6 644 kilometrów kwadratowych lasów tropikalnych. Do lipca 2017 ta liczba została ograniczona z 29 o 16 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Prawienormaln...
7 lat temu
" Rosnący las powinien mieć większą wartość niż zniszczony" Co na to nasz główny "rębajło", p. Szyszko, on tak nie uważa...
m-53
7 lat temu
[QUOTE] Do lipca 2017 ta liczba została ograniczona z 29 o 16 proc. [/QUOTE] Proszę o przetłumaczenie na polski.