Notowania

świat
06.12.2016 13:36

Rząd chce, by rozmowy w sprawie Brexitu trwały do dwóch lat

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Rząd Wielkiej Brytanii nie chce, by negocjacje w sprawie wystąpienia kraju z Unii Europejskiej trwały dłużej niż dwuletni okres przewidziany przez artykuł 50 traktatu lizbońskiego - oświadczył we wtorek rzecznik premier Theresy May.

"W kwestii tego procesu (Brexitu - PAP) istnieją dwuletnie ramy czasowe. Jasno deklarowaliśmy, że nie chcemy przedłużać tego procesu. Faktyczna długość samych negocjacji wyjaśni się w toku rozmów" - powiedział rzecznik dziennikarzom.

Wielka Brytania rozpocznie negocjacje w dobrej wierze i takie samo nastawienie dostrzega u swych partnerów w UE - dodał.

Wcześniej we wtorek główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier powiedział, że rozmowy w tej sprawie powinny zakończyć się przed upływem 18 miesięcy, tak by wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE mogło zostać formalnie zatwierdzone do końca marca 2019 roku.

Zaznaczył, że UE jest gotowa na otrzymanie notyfikacji uruchamiającej art. 50 unijnego traktatu, który mówi o opuszczeniu UE przez państwo członkowskie i podkreślił, że dostęp do jednolitego rynku nierozerwalnie łączy się z respektowaniem czterech swobód unijnych, w tym z wolnym przepływem osób. "Wybieranie rodzynek z ciasta nie będzie możliwe" - powiedział Barnier.

Tagi: świat, wielka brytania, rząd, dyplomacja, organizacje, pap, brexit, ke, ue, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2016

bartNiech spadają im szybciej tym lepiej tylko bez ustępstw ze strony Unii

06-12-2016

AniołW końcu dupki wychodzą zmarginesowac dziadów i nie kupować angielskich produktów nie tankować na bp

Rozwiń komentarze (2)