Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w iranie
06.03.2012 10:19

Broń atomowa w Iranie. Jest przełom?

Iran zezwoli na wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w bazie wojskowej Parchin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Iran zezwoli na wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w bazie wojskowej Parchin. To tam - według ekspertów - Teheran prowadzi badania nad bronią jądrową - podała dziś irańska agencja prasowa ISNA.

Z raportu MAEA z listopada 2011 roku wynika, że w Parchin zbudowano komorę odpornościową do testowania materiałów wybuchowych. Według MAEA testy sugerują, że Iran pracuje nad bronią atomową, czemu rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza.

Pod koniec lutego inspektorzy MAEA chcieli odwiedzić bazę, która znajduje się 30 km na południowy wschód od Teheranu, jednak strona irańska odmówiła im dostępu do tego kompleksu wojskowego.

_ - Parchin jest bazą wojskową, a dostęp do niej jest czasochłonny, więc nie można często pozwalać na wizytę _ - poinformowała agencja ISNA, cytując oficjalny komunikat misji dyplomatycznej Iranu w Wiedniu. Dodano, że Iran _ pozwoli MAEA na odwiedzenie bazy jeszcze raz _. W 2005 roku inspektorzy odwiedzili Parchin, ale nie byli w miejscu, w którym według MAEA zbudowano komorę.

Podejrzenia dotyczące Parchin sięgają co najmniej roku 2004, gdy czołowy ekspert do spraw atomowych powiedział, że zdjęcia satelitarne świadczą o tym, iż może to być miejsce badań i testów związanych z bronią nuklearną.

W listopadowym raporcie MAEA napisała, że istnieją wyraźne wskazówki, iż Iran pracuje nad bronią atomową. W najnowszym raporcie z lutego wskazano, że Iran trzykrotnie zwiększył swój potencjał służący wzbogacaniu uranu.

Rząd irański konsekwentnie zapewnia, że jego program nuklearny ma wyłącznie charakter pokojowy.

Więcej o atomie w Iranie czytaj w Money.pl
Broń nuklearna. Iran ma coś do ukrycia? Nie jest jasne, jakie działania w irańskim kompleksie budzą podejrzenia MAEA.
Poufny raport ONZ. Ujawniają co knuje Iran Teheran zwiększył intensywność prac związanych ze wzbogacaniem uranu.
Inspektorzy już w Iranie. Co z ropą naftową? Tymczasem dziś parlament irański ma debatować nad niezwłocznym wstrzymaniem eksportu ropy naftowej do UE.
Tagi: atom w iranie, broń atomowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz