Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Misja OPCW odbywa się bez zakłóceń

0
Podziel się:

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

Broń chemiczna w Syrii. Misja OPCW odbywa się bez zakłóceń
(SIPA/East News)
bEEHmENx

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała, że jej inspektorzy odwiedzili dotychczas jedno miejsce w Syrii w ramach misji mającej na celu zniszczenie arsenału chemicznego. Syryjskie władze współpracują z członkami misji.

Szef organizacji Ahmet Uzumcu dodał, że eksperci mają zamiar w nadchodzących dniach odwiedzić w sumie 20 lokalizacji i jeśli będą mogli liczyć na wsparcie wszystkich stron konfliktu, to mogą zakończyć proces eliminacji syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku, zgodnie z planem.

_ - Współpraca była dość konstruktywna i powiedziałbym, że syryjskie władze były chętne do współpracy _ - oświadczył Uzumcu na konferencji prasowej w Hadze. Była to jego pierwsza wypowiedź na temat misji.

bEEHmENz

_ - Jeśli będziemy mogli zapewnić sobie współpracę wszystkich stron konfliktu i uda się ustanowić tymczasowe rozejmy, aby zagwarantować naszym ekspertom pracę w sprzyjających warunkach, myślę, że cele uda się osiągnąć _ - dodał. Zastrzegł, że harmonogram prac inspektorów jest napięty.

W ubiegłym miesiącu Damaszek przedstawił OPCW deklarację na temat swego arsenału chemicznego, ale jej szczegółów nie ujawniono. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego, sarinu oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW. Inspektorzy organizacji przybyli do Syrii 1 października.

Odpowiedzialność za atak chemiczny z 21 sierpnia pod Damaszkiem kraje Zachodu przypisują syryjskim władzom, a reżim - rebeliantom.Czytaj więcej w Money.pl

bEEHmENF
bEEHmEOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)