Notowania

elektrownia węglowa
29.07.2014 11:57

Brytyjska elektrownia wygrywa proces z rządem o subsydia

Chodziło o sprawę nieprzyznania subsydiów na przestawienie jednego z bloków elektrowni na spalanie biomasy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paul Glazzard/CC BY-SA 2.0/Wikimedia)
Największa brytyjska elektrownia węglowa Drax

Drax wygrała proces z Departamentem ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) odnośnie w sprawie nieprzyznania subsydiów na przestawienie jednego z bloków elektrowni na spalanie biomasy.

Drax to największa brytyjska elektrownia węglowa. Dysponuje sześcioma blokami o mocy 660 MW każdy.

W 2012 roku władze elektrowni zdecydowały przystosować przynajmniej trzy z sześciu bloków do spalania biomasy, by wypełnić unijne normy z zakresie redukcji emisji.

Pierwszy z bloków został z powodzeniem przekonwertowany na biomasę w połowie zeszłego roku. Dwa kolejne miały przejść ten sam proces w ciągu trzech najbliższych lat. W grudniu spółka uzyskała wstępną zgodę na przyznanie rządowych subsydiów w postaci tzw. kontraktów różnicowych na oba planowane projekty. W kwietniu tego roku w swojej ostatecznej decyzji rząd odrzucił jednak jeden z projektów konwersyjnych i przyznał dofinansowanie na konwersję tylko jednego bloku.

Na skutek tej decyzji kurs akcji spółki spadł o 13 proc. a ona sama zapowiedziała wejście na drogę sądową przeciwko DECC. Ostatecznie sąd stanął po stronie spółki i przyznał, że argumentacja rządu za odrzuceniem wniosku o subsydia była nieprawidłowa.

DECC co prawda zapowiedział odwołanie od tej decyzji, ale przyznał też, że jeśli w kolejnej instancji wyrok zostanie podtrzymany, uzna wniosek o dofinansowanie na konwersję także drugiego bloku.

Może się jednak okazać, że decyzja sądu może poważnie ugodzić w cały rządowy system wsparcia dla energetyki niskoemisyjnej. Przed kilkoma dniami rząd przedstawił budżet na tegoroczne kontrakty różnicowe - ma on wynieść około 200 mln funtów. Co istotne, nie przewidziano w nim możliwości dofinansowania kolejnych projektów konwersyjnych. Konieczność subsydiowania konwersji trzeciego bloku elektrowni Drax może więc oznaczać, że w przewidzianej na te rok puli subsydiów znacznie mniej zostanie na projekty w innych sektorach energetyki niskoemisyjnej, a więc dla farm wiatrowych czy solarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Energetyka w Wielkiej Brytanii. 200 mln funtów rocznie dofinansowania OZE Dzień po oficjalnej decyzji Komisji Europejskiej odnośnie zatwierdzenia pomocy publicznej brytyjski rząd poinformował, że w ramach corocznych budżetów na kontrakty różnicowe do rozdania będzie każdorazowo 200 mln funtów.
Wiatraki dla Wielkiej Brytanii Sektor odnawialnych źródeł energii rozwija się bardzo prężnie. W OZE inwestują zarówno mali, detaliczni producenci energii, jak i wielkie koncerny energetyczne, a nawet całe państwa.
Elektrownia Czeczott w Woli w 2015 roku Dokładanie w 2015 roku ma rozpocząć się budowa elektrowni Czeczott w Woli. Trwają przygotowania do wydania decyzji środowiskowej. Decyzja o budowie elektrowni Czeczott nie była z pewnością łatwa.
Tagi: elektrownia węglowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz