Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjska prasa o zmowie cenowej na rynku gazu

0
Podziel się:

O zmowie donosi brytyjska prasa. Miało do niej dojść pod koniec września.

Brytyjska prasa o zmowie cenowej na rynku gazu
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Brytyjska prasa podnosi temat potencjalnej zmowy cenowej, do której miało dojść na hurtowym rynku gazu ziemnego. Do ewentualnej zmowy miało dojść pod koniec września.

Brytyjskie Financial Services Authority (FSA) oraz Office of the Gas and Electricity Markets (Ofgem) badają nietypową aktywność cenową, która miała miejsce w ostatnich dniach września w tzw. National Balancing Point, czyli wirtualnym hubie gazowym będącym największym miejscem obrotu gazem w Wielkiej Brytanii - informuje Financial Times.

Według firmy ICIS, specjalizującej się w monitoringu cen m.in. gazu czy produktów chemicznych, w dniu 28 września doszło do transakcji poniżej ówczesnej ceny rynkowej gazu. Jej zdaniem mogło to doprowadzić do spadku cen gazu na rynku. 29 września cena gazu w dostawie następnego dnia spadła bowiem o 1,7 proc.

Jeszcze dalej idzie szkocki _ The Scotsman _, który sugeruje, że tego typu działania są regularnie stosowane przez największych graczy rynkowych, by manipulować cenami gazu na rynku.

Ofgem przyznaje, że przygląda się sprawie, ale nie wydał dotąd oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Sprawę skomentował za to Departament ds. Energii i Zmian Klimatycznych (DECC).

_ Bardzo poważnie podchodzimy do tego typu oskarżeń, ważne jest jednak by nie wyprzedzać ustaleń, jakie w tej sprawie podejmą odpowiednie organa _ - czytamy w oświadczeniu. DECC zapewnia również, że zarówno Ofgem jak i FSA mają jego pełne poparcie w walce z potencjalnymi malwersacjami na rynku energii.

Czytaj więcej w Money.pl
Energia jądrowa traci na znaczeniu. Zyskują... Rosnąca rola gazu ziemnego, stopniowe odchodzenie od energii jądrowej i wzrastająca rola Iraku w eksporcie ropy - to trendy w światowej energetyce, które prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Ważne porozumienie ws. gazu łupkowego PGNiG, KGHM i spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron ustalą szczegółowe warunki współpracy w sprawie poszukiwania i wydobycia gazu z łupków do 4 lutego 2013 r. - podały spółki w komunikatach.
Dla tych spółek to najgorszy czas od trzech lat Trzeci kwartał 2012 roku był dość udany dla małych i średnich firm naftowych, choć pozyskały one w tym okresie najmniej kapitału na inwestycje, licząc od 2009 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)